HDP'li vekil Gara'ya nasıl gitti?

HDP'li vekil Gara'ya nasıl gitti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara'ya giden HDP'li vekilin Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu açıklamasının ardından yeni detaylar ortaya çıktı. Terör örgütü PKK'dan kaçarak teslim olan teröristler, ifadelerinde HDP'li Taşdemir'in Gara'ya ne zaman ve nasıl gittiğini anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamıştı. HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Gara'ya gidişinin detayları belli oldu. Terör örgütü PKK'dan kaçarak teslim olan teröristlerin ifadelerine yansıyan bilgiler, Taşdemir'in HDP içinde PKK'dan sorumlu vekil olarak çalıştığını ortaya çıkardı.

"TAŞDEMİR PKK'DAN SORUMLU VEKİLDİ"

Gara operasyonunda silahsız 13 kişinin şehit edilmesi sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li bir kadın vekilin Gara'ya gittiğini açıklamıştı. O ismi de katıldığı bir televizyon kanalında verdi. HDP Ağrı milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir'in terör örgütü PKK'la ile ilişkisine dair detaylara Anadolu Ajansı ulaştı. Güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü mensubu S.B., ifadesinde Dirayet Dilan Taşdemir'in bizzat PKK tarafından milletvekili adaylığına gösterildiğini anlattı. "2009 yılı öncesinde Irak'ın kuzeyine illegal yollardan gitti. Kandil alanında kadın örgüt yapılanması tarafından verilen özgün kadın ideolojik eğitim devresinde bir dönem eğitimler aldı. Kandil'de yer alan örgüt üst yönetimi ve KCK'nın önerisiyle HDP milletvekili seçtirildi. Milletvekili seçildikten sonraki süreçte HDP içerisinde PKK sekretaryası olarak görev yaptı." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkna yoluyla teslim olan bir başka terörist M.U. ise HDP'li vekil Taşdemir'in Gara'ya gidişini anlattı. 9 Haziran 2019'da Irak'ın Mahmur alanına 7 teröristle birlikte geçtiğini, bir süre sonra yolda başka bir aracın yanında durduklarını, Dirayet Dilan Taşdemir'in de o araçtan inerek kendi araçlarına bindiğini belirtti.

GARA'YA 9 HAZİRAN 2019'DA GİTMİŞ

Öte yandan örgüt mensubunun beyanında Gara'da gördüğünü söylediği tarihlerde Taşdemir'in yurt dışında bulunduğu belirlendi. Taşdemir'in 9 Haziran 2019'da Diyarbakır'dan havayolu ile Erbil'e "çıkış", 13 Haziran 2019'da da Erbil'den İstanbul Havalimanı'na "giriş" kaydı bulunduğu tespit edildi.