Hz.Ali'nin doğum günü 21 Mart'ta etkinlik yapılacak

Hz.Ali'nin doğum günü 21 Mart'ta etkinlik yapılacak

Hz Ali'nin doğum günü kutlamaları için etkinlik yapılacak. Kültür Bakanlığı himayesinde gerçekleşecek etkinliklerin adı "Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması" olacak. Etkinlik, yurt dışından ve yurt içinden gelecek olan Alevi Bektaşi dernek ve gruplarının katılımıyla Ankara'da yapılacak..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hz Ali'nin doğum günü kutlama projesi yeniden gündeme getirildi ve Başbakan Yıldırım'a kutlamanın yapılmasına ilişkin öneri sunuldu. Başbakan'ın da onayının ardından karar verildi. Kutlamanın resmi adı Uluslararası Hacı Bektaşi Veli'yi Anma ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması olacak. Proje Kültür Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek. Alevi dernekleri, yurtdışındaki alevi grupların da katılımı sağlanacak.

Etkinlik 3 gün sürecek. Hükümetten katılım hangi düzeyde olacak henüz net değil. İlk olarak Ankara'ya gelenler önce Nevşehir Hacı Bektaş'a gidecek. Ardından Ankara'da anma töreni yapılacak. Kutlamaların yeniden geleneksek hale getirilmesi sağlanacak.

Önümüzdeki süreçte, Roman, Balkan göçmenleri buluşma toplantıları da hükümetin gündeminde olacak. Hemşehri buluşmalarının İzmir ve İstanbul'da yapılması planlanıyor. Bu buluşmalara İzmir'de Başbakan'ın, İstanbul'da ise Cumhurbaşkanı'nın katılması planlanıyor.