İddia edilen o Anayasa çalışmasında ne var? | Video

Video: İddia edilen o Anayasa çalışmasında ne var? | Video

İYİ Partili Ümit Özdağ'ın partisinin HDP ile bir Anayasa hazırlandığı iddiası... İYİ Parti, CHP, Saadet ve HDP'nin ortak hazırladığı iddia edilen taslak metin gündemde bomba etkisi yarattı. CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun 2019'da duyurduğu o çalışmaya ilişkin İYİ Parti'den bugün ne açıklamalar geldi? Tartışma için CHP'den ne değerlendirmeler var? İşte detaylar...

Ümit Özdağ'ın "İYİ Parti ve HDP'nin ortak Anayasa yaptı" iddiası, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den gelen açıklama ve ardından CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun 2019'da yaptığı açıklamalar gündemde ve tartışılmaya devam ediyor. İbrahim Kaboğlu'nun 2019'da katıldığı bir televizyon programında duyurduğu 2018'de yapılan Anayasa çalışma açıklaması sonrası gözler İYİ Parti'ye çevrildi. İYİ Parti'den konuşan isim Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta oldu. Usta, hiçbir pati grubu ile İYİ Parti'nin Anayasa çalışması yapmadığını vurguladı. Peki, İYİ Parti'ye göre Kaboğlu'nun sözünü ettiği çalışma ne? Erhan Usta, "Kaboğlu, vakıf çerçevesinde bir takım ilkeler üzerinde çalıştığını ifade etmiştir. Ancak orada da parti adına kimse bulunmamıştır" dedi.

Adı geçen vakıf, Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı. Kulislere göre vakıf bünyesinde 2018 yılı başında "Anayasa nasıl olmalı?" toplantıları düzenlendi. Ancak bu çalışmalar seçimin erkene alınması nedeniyle askıya alındı ve bir daha da gerçekleşmedi. O çalışmada yeni bir vatandaşlık tanımı yapıldı, "Türk devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür"denildi. "Eşitlik temelinde özgür ve mutlu yurttaşlardan oluşacak ulus bilinci güçlendirilmelidir" ifadeleri yer aldı. "Ana dilde eğitimi yasaklayan herhangi bir hükme Anayasada yer verilmemeli" ifadeleri de çalışmada yer almıştı.

CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, katıldığı televizyon programlarında Ümit Özdağ'ın sözünü ettiği çalışmanın o dönem vakıf bünyesinde yapılan bu çalışma olduğunu ifade etti. CNN TÜRK'e konuşan CHP'li isimler de Kaboğlu’nun sadece Saadet ve HDP ile görüşerek çalışma yaptığına dikkat çekti. "İYİ Parti o masada yoktu, Kaboğlu'nun kendi çalışması. Partiler arası ortak bir metin söz konusu değil" değerlendirmesi yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS