İki lider İstanbul'da bir araya geliyor

Video: İki lider İstanbul'da bir araya geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin 2020 yılının ilk yüz yüze temasını gerçekleştirecek. Ziyaretinin nedeni Türk Akımı Projesi'nin açılışı ama iki lideri bölgesel konuların da konuşulacağı yoğun bir gündem bekliyor. CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk, Rus lider Putin'in kaldığı otelin önünde toplantıda gündeme gelecek konular hakkında bilgi verdi.

Erdoğan ve Putin, Libya'dan İdlib'e, Berlin Zirvesi'ne ve Ortadoğu'da yükselen tansiyona ile birlikte, İran'ın ABD üslerini vurmasıyla birlikte yaşanan gelişmeler masaya yatırılacak.


İki lider Libya'daki son durumu masaya yatıracak. Türkiye ve Rusya Libya konusunda farklı yaklaşımlara sahip. Türkiye BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni desteklerken Rusya Wagner Şirketi aracılığıyla meşru hükümete savaş açan Hafter'i destekliyor. Erdoğan görüşmede Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesi ve Wagner şirketinin varlığı ele alınacak.


Libya için düzenlenecek Berlin Zirvesi ve Libya'da ateşkes konusu da liderlerin gündeminde. Berlin Zirvesi'ne katılım üst düzey olursa Cumhrubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması da gündeme gelecek. Alman Şansölye Merkel, Berlin Zzirvesi için hem Putin hem Erdoğan ile telefonda görüştü. Türkiye ve Rusya'ya zirve öncesi bir ziyaret planlıyor.


İdlib'de rejimin artan saldırıları liderlerin bir diğer gündemi. Türkiye rejimin saldırılarını durdurması ve İdlib'de kalıcı bir ateşkes çağrısı yapıyor. Türkiye bu kapsamda Moskova'ya bir heyet göndermiş, Rusya için ateşkes için elimizden geleni yapacağız demişti ancak hala ilan edilmeyen ateşkes Erdoğan-Putin görüşmesinde bir kez daha ele alınacak.


Öte yandan İran'ın ABD üslerini vurmasıyla birlikte yaşanan gelişmeler iki liderin görüşmesi sırasında masaya yatırılacak başlıklar arasında olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS