hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İklim Kanunu Meclis'e geliyor

  İklim değişikliği etkileri ile doğru mücadele için iklim yasası gündemde. Meclis Çevre Komisyonu Başkanı Murat Kurum, önümüzdeki 100 yılı şekillendirecek yasanın meclis açıldığında gündeme geleceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İklim değişikliği süreci ile mücadele için bir yasa çalışması gündemde. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Kurum o çalışmayla ilgili bilgi verdi ve “Meclisin açılmasıyla önümüzdeki 100 yılı şekillendirecek bir çerçeveye sahip olacak İklim Kanunu’nu Çevre Komisyonunda görüştükten hemen sonra meclisin onayına sunacağız” dedi.

  Kurum, özellikle son yıllarda iklim krizine bağlı olarak yaşanan küresel ısınma, ekolojik istikrarsızlık, biyolojik çeşitliliğin azalması ve çevre kirliliği gibi küresel sorunların tüm insanlığın yüzleşmesi gereken bir noktaya ulaştığını aktardı.

  "İklim değişikliğiyle sadece hava sıcaklıkları artmıyor. Aynı zamanda deniz suyu ile toprak sıcaklıkları da aşırı şekilde artıyor. Gıda krizlerine ve yüksek gıda enflasyonuna yol açan kuraklık ve ani hava olayları her geçen gün kendisini daha çok hissettiriyor” sözlerini kullandı.

  Murat Kurum, küresel ısınmayı 1.5 derece sınırında tutmak için küresel emisyonlarını 2050 yılında ise net sıfıra ulaşması gerektiğini vurguladı.

  İşte bu çerçevede iklim değişikliği ile mücadele kapsamında bir iklim kanununa ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Kurum, “İklim kanunu ile tüm vatandaşların, gelecek nesillerin çevre hakkını koruyacak, çevre ve iklim adaletini en güzel şekilde tesis edeceğiz. Ayrıca yeni anayasa çalışmalarımızla da bunları yasalarla güvence altına alacağız" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow