İlber Ortaylı: Kraliçe Elizabeth'in Türkiye ziyaretinde hata yapıldı

Video: İlber Ortaylı: Kraliçe Elizabeth'in Türkiye ziyaretinde hata yapıldı

CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, İngiltere'de Kraliyet ailesini sarsan ayrılık kararını yorumladı. Konuşmasında kraliyetteki adab-ı muaşeret kurallarından da bahseden Ortaylı, Kraliçe Elizabeth'in son Türkiye ziyaretinde önemli bir hata yapıldığını açıkladı.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


İlber Ortaylı CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk oldu. Ortaylı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Türkiye ziyareti sırasında şahit olduğu bir olayı yıllar sonra ilk kez anlattı.


Kraliçe Elizabeth’in Bursa’daki Yeşil Cami’de Kuran dinleme talebinde bulunduğunu ifade eden İlber Ortaylı şunları söyledi:


İstanbul ve Bursa’da Kraliçe’nin mihmandarlığını yaptım. Ama önemli bir hata yapıldı. Bunu yazacağım ve burada da söylerim. Yeşil Cami’nin imamı Yusuf vardır. Sima itibariyle fevkalade rafine makam biliyor, sesi güzel. Ondan Kuran okunması istenmiş Kraliçe için. Çünkü Kraliçe bir mezhebin başı. Anglikan Kilise. Koruyucusudur onun. Dine yakın ritüelleri var. Tebaasında Müslümanlar var çok kalabalık. Hatta bir zamanlar dünyanın en büyük Müslüman topluluğun başındaydı.


Bir Kuran dinlemek istemiş. Bu mutlaka tesadüfen bir şey değil bu bizim seçimimiz de değil. O zamanki Bursa Valisi Şahabettin tutup oraya kendi arkadaşını seçti. İlahiyat fakültesi hocası diye. Ben hayatımda bu kadar kötü Kuran okuyan, tövbe estağfurullah, bir garip makam filan yok bize hiç uymuyor… Ve ekşidi Kraliçe’nin suratı onu bile belli etmedi. Böyle bir gaf yapıldı yani. Bunun kayda geçmesinde fayda görüyorum.”


Buna benzer bir gafı da Obama'nın yaptığını anlatan Ortalı, "Devlet adamları şapur şupur öpüşüyor ya kraliçeye daha samimi davranmaya kalktı. Resmen söyledi, 'Benim şahsiyetime dokunma' dedi" şeklinde konuştu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS