İlk kez CNN TÜRK'te: Türkiye'nin yerli savaş uçağı burada test edilecek

Video: İlk kez CNN TÜRK'te: Türkiye'nin yerli savaş uçağı burada test edilecek

TUSAŞ bünyesinde Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisi inşa ediliyor. Milli muharip uçak yani Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı burada uçuş öncesi teste girecek. CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş ve kameraman Mehmet Akif Yıldız, detayları TUSAŞ Deneysel Aerodinamik Müdürü Osman Yılmaz'a sordu.

Milli muharip uçak 18 Mart 2023'te Çanakkale zaferinin yıl dönümünde hangardan ilk kez çıkacak, motor çalıştıracak. Zorlu sınav öncesi TUSAŞ'ta çalışmalar hız kazandı.

Görüntüler Ankara'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ'ın Kahramankazan'daki tesisinden. Türkiye'nin uzay ve havacılık projeleri burada yürütülüyor. İnsansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar üretiliyor. O projelerden biri de milli muharip uçak projesi. Türk havacılık tarihinin dönüm noktası olan milli muharip uçak projesi, savunma sanayii başkanlığının koordinesinde devam ediyor. Yerli savaş uçağını oluşturacak 20 bin parça üretim aşamasında. Yaklaşık 1000 mühendis gece gündüz çalışıyor.

UÇUŞ ÖNCESİ 650 KM HIZINDAKİ RÜZGARLA TEST EDİLECEK

Bir yandan da uçağın üretildiği TUSAŞ'ta ses altı rüzgar tüneli test merkezi inşa ediliyor. 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesis faaliyete geçtiğinde Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nınsa ikinci büyük test merkezi olacak. Milli muharip uçak burada ses hızının yarısı kadar, yaklaşık saatte 650 kilometre hızla esen rüzgara maruz bırakılacak. Böylece gerçek bir uçuş için kabiliyetleri mükemmelleştirilecek.

Çalışmalarla ilgili konuşan TUSAŞ Deneysel Aerodinamik Müdürü Osman Yılmaz, "Uçaklar havalanmadan evvel, uçakların karakteristikleri, özellikleri rüzgar tünellerinde belirlenmektedir. Uçağı uçurmadan havayı hareketlendirerek uçak helikopterin özelliklerini çıkarıyoruz" dedi.

Her hava aracı uçuş öncesi bu testten geçmek zorunda. Geçmişte yurt dışına giden araçlar, artık bu merkezde teste girecek. Bu sayede yerli savaş uçağı gibi kritik projelerin bilgileri Türkiye'de kalacak. Ayrıca yurt dışına giden milyonlarca dolarlık test ücreti de ülkeye kazandırılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS