İsrail-BAE anlaşmasına tepki | Video

İsrail-BAE anlaşmasına tepki | Video

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri arabuluculuğunda Barış Anlaşması imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Abu Dabi yönetimine büyükelçimizi geri çekebiliriz sözleriyle tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Abu Dabi bölgenin istikrarsızlığı için çaba sarfeden ülke, kendi çıkarları için Filistin davasına ihanet ettiği de açık” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara Abu Dabi ile diplomatik ilişkileirinin seviyesini düşürmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri'nin İsrail ile ABD arabuluculuğunda yaptığı anlaşma sonrası Türkiye’nin Abu Dabi büyükelçisinin geri çekilebileceği ve ilişkilerin askıya alınabileceğini duyurdu, Filistin’den de benzer bir adım geldiğini söyledi.

Abu Dabi’nin Ankara’ya atadığı büyükelçi geçtiğimiz yıllarda ülkeden ayrılmış ve bir daha da Ankara’ya dönmemişti. O günden sonra Abu Dabi ile yaşanan krizlerde muhatap büyükelçilik maslahatgüzarıydı.

Türkiye’nin de Abu Dabi’nin bu adımına istinaden mütekabiliyet esası gereği büyükelçiyi çekebileceği ifade ediliyor.

Anlaşmaya bir tepki de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, BAE bölgenin istikrarsızlığı için çalışıyor dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da "Anlaşmayı protesto ediyoruz" dedi.