hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul susuz mu kalıyor? Uzman isim detayları anlattı

  İstanbul'da barajlardaki su seviyesi her geçen gün düşüyor. İSKİ verilerine göre 2021 yılının aynı ayında bu oran yüzde 44 iken şuan barajlardaki toplam doluluk oranı yüzde 17 seviyesinde. Peki yaşanan kuraklık tehlikesine karşı neden önlem alınmıyor? Megakent İstanbul'u ilerleyen günlerde neler bekliyor? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yıl 2019, burası Büyükçekmece Gölü. Aradan yalnızca 4 yıl geçti, su çekildi. İçinde flamingoların yüzdüğü Büyükçekmece Gölü'nden geriye işte bu manzara kaldı.

  İSKİ verilerine göre İstanbul'da barajların toplam doluluk oranı yüzde 17. Sonbahar aylarına rağmen İstanbul'daki 10 barajdan 8'inde ise su seviyesi yüzde 20'nin altında.

  Megakentte kuraklık alarmı çalıyor. Acil önlem şart. Uzmanların görüşüyse İSKİ'nin gerekli önlemleri almakta geciktiği.

  İstanbul susuz mu kalıyor Uzman isim detayları anlattı

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen konuyla ilgili, “Geçen seneden beri CNN TÜRK ekranlarından söyledik, dedik birtakım tedbirler alalım dedik, sonra sonbaharda bunun acısını çekeriz dedik ama alınmadı o tedbirler. Bunlar en azından 1 sene içinde yapılabilecek işlerdi ama bunlar olmadı olsaydı şu olurdu bugün yüzde 17 buharlaşma kayıpları azaltılıp yağış hasadı yapılsaydı şu an doluluk oranı yüzde 30 olacaktı ama yapılmadı. Eylülde ekimde 2, ayda 30 metreküp gerideyiz. Dolayısıyla bundan sonra su yönetimi iyi yapılmalı bana göre sakıncalı su kesintisi yapmak lazım en azından şu kasım ayını atlatmamız lazım” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow