hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'da baraj doluluk oranı arttı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İstanbul’da baraj doluluk oranı ocakta ortalama %30’un altına düşmüştü. Son günlerde yağışlarla birlikte baraj doluluk oranı yükseldi. Peki baraj şu an son durum ne ve yaz için yeterli mi? Samet Güner, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul’un barajları geçen yıl zor bir yaz geçirmişti. Barajlardaki doluluk oranı oldukça azalmıştı ki kış ayları da çok farklı geçmedi. Yılın ilk ayında baraj doluluk oranı yüzde 28,85 olarak ölçüldü.

  İstanbul’da baraj doluluk oranları, kışın yağması gereken yağışların olmaması nedeniyle düşük kaldı. Son dönemde yani yağışlarla birlikte baraj doluluk oranları %49.31’e yükseldi.

  İstanbulda baraj doluluk oranı arttı

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu haber iyi bir haber değil açıkçası. En azından suyumuz var diyoruz barajlarımıza baktığımızda ama önümüz yaz olduğu için bu güzel bir haber değil. Geçen seneki mayıs ayı doluluk oranına baktığımızda yüzde 80 civarında bir doluluk vardı. Demek ki geçen seneye göre yüzde 30’luk bir kaybımız var. Şimdi bu yüzde 50’lik seviye en üst seviyedir. Bundan sonra yukarı çıkmaz. Yaz aylarında buharlaşma kayıpları çok olur. Yüzde 25 seviyelerine gerileyecek ve ekim ayına yüzde 25’lik seviyeyle girersek tehlike çanları çalacak. Suyumuzu iyi kullanmalıyız. Biz artık bu uyarıları yapmaktan sıkıldık. Bunun yanında yerel yönetimlerin de suyun kullanımı ve yağan suyun toplanması konusunda iyi çalışması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow