hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'da baraj doluluk oranı yükseliyor

  İstanbul uzun bir süredir yağmura hasret kalmış, barajlarda su seviyesi yarı yarıya düşmüştü. İstanbul kış aylarıyla beklediği yağmura kavuştu. Peki son zamanlarda etkili olan yağmur barajları doldurdu mu? Mevcut oranlar İstanbul için yeterli olacak mı? CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Megakent İstanbul'da son günlerde etkili olan yağışlar barajlara can suyu oldu. İSKİ verilerine göre İstanbul’daki barajların genel doluluk oranı yüzde 63 seviyelerinde. Peki bu oran megakent İstanbul’un susuz bir yaz geçirmesine engel olacak mı? İlerleyen günlerde baraj doluluk oranlarında beklenti ne? 

  İstanbulda baraj doluluk oranı yükseliyor

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen bu soruya, “Aralık ayının sonundaki yağışlarla pik noktasına ulaştı, aslında barajlar zaten o yağışlarla doldu İstanbul’da barajlar. Aslında İstanbul’un barajlarına baktığımız zaman Terkos, Darlık, Ömerli dışındaki barajların çok çabuk dolup çok çabuk boşaldığını görüyoruz, bir aylık yağışla yüzde 50'nin üzerine çıktı yani İstanbul’un barajları bir anda dolar bir anda boşalır. İyi bir oran ama güvenmemek lazım” şeklinde yanıt verdi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbulda baraj doluluk oranı yükseliyor

  Şen’e göre doluluk oranı ilerleyen günlerde yüzde 80'lere ulaşabilir. “Yüzde 80'lik oranla yaza gireceğimiz zaman risk her zaman var. Megakent İstanbul’da 20 milyona yakın nüfus var. Bu su bir azalırsa yetmeyebilir ama önümüzdeki sene ben bir susuzluk olacağını tahmin etmiyorum İstanbul’da.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow