hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'un havası alarm veriyor, hava kirliliği arttı

  KAYNAKCnnturk.com

  İstanbul'un hava kalitesi alarm veriyor. Kirlilik, geçen yıla göre arttı. Peki, hava kirliliği kritik boyutlara mı ulaştı, hangi önlemler alınmalı? CNN TÜRK ekibinden Arife Yılmaz, CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul'da hava kirliliği geçen yıla göre yüzde 3 arttı. Kirliliğinin en çok arttığı ilçe Yenibosna oldu. Artan araç kullanımı, değişen meteorolojik koşullar ve farklı yakıtların kullanımı kirliliğin başlıca sebeplerinden.

  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen konuyla ilgili, “İstanbul'un hava kirliliğinin kaynağı motorlu araçlardır, partikül madde çıkar. Azot aksitleri ve hidro karbonlar çıkar, bunlar önemli hava kirliliği kaynaklarıdır. Yenibosna, Kartal, Mecidiyeköy gibi civarlarda bu kirlilik hat safhaya erişebilir” ifadelerini kullandı.

  İstanbulun havası alarm veriyor, hava kirliliği arttı

  3 yıl önce salgın döneminde sokağa çıkma yasağı vardı, o dönemde İstanbul'un bazı sahillerinden Uludağ'ın zirveleri görülebiliyordu ancak günümüzde bu mümkün değil. Hava kirliliğinin en çarpıcı kanıtlarından biri de bu. “Çünkü pandemide araçlar dışarı çıkmıyordu o zaman toplu taşıma kullanılıyordu araçlardan kaynaklanan kirlilik daha azdı o zaman.”

  İstanbulun havası alarm veriyor, hava kirliliği arttı

  Hava kirliliği insan sağlığını da çok etkiliyor peki hava kirliliğine karşı nasıl önlemler almalıyız? “Akciğer kanserine neden olabilir, diğer organlarda da sağlık problemlerini meydana getirir. Trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmamız lazım.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow