İstanbul'un uyuşturucu haritası çıkarılıyor

Video: İstanbul'un uyuşturucu haritası çıkarılıyor
Atık sular incelemeye alınıyor, <a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a>'un uyuşturucu haritası hazırlanıyor. Çatalca ve Beyoğlu'nda başlatılan proje önce İstanbul'un ardından tüm <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'ye yayılacak. Rapor sonucunda uyuşturucu maddeler nerelerde ve hangi günlerde daha çok kullanılıyor öğrenilecek.

Atık sular incelemeye alınıyor, İstanbul'un uyuşturucu haritası hazırlanıyor. Çatalca ve Beyoğlu'nda başlatılan proje önce İstanbul'un ardından tüm Türkiye'ye yayılacak. Rapor sonucunda uyuşturucu maddeler nerelerde ve hangi günlerde daha çok kullanılıyor öğrenilecek.

Atık su örnekleri alınıyor. Analizler yapılıyor. İstanbul'un uyuşturucu haritası hazırlanıyor. Projenin adı, Atık Sulardan Uyuşturucu ve Diğer Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle toplam 1.3 milyon TL bütçe ayrıldı. Ekip 5 kişi, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde proje için özel merkez hazırlandı. Yurtdışından cihaz getirildi. Uzmanlara göre, yeni alınan cihaz milyonlarca metre küp sıvı ve katı atık içerisinden az miktardaki uyuşturucu maddenin tespitine imkan sağlıyor. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Faruk Aşçıoğlu ve Laboratuvar Sorumlusu Yard. Doç. Dr. Selda Mercan projenin ayrıntılarını CNN TÜRK Muhabiri Büşra Cin' anlattı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS