İşte aşılama sonrası ilk sonuçlar

Video: İşte aşılama sonrası ilk sonuçlar

Türkiye'de hızla süren aşılamalar meyvelerini vermeye başladı. Gelen ilk sonuçlara göre 15 milyon aşılamada sadece 2 bin 500 kişi koronavirüse yakalandı. Rakamlar, aşının etkisi ve önemini ortaya koydu.

Aşı olan her 6 bin kişiden sadece 1'i koronavirüse yakalandı. 65 yaş üstünün yoğun bakım ihtiyacı yüzde 10'un altına düştü. Rakamlar, aşının etkisini ortaya koydu.

Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'ye ilk ulaşan aşıydı Sinovac aşıları. Çin'den gelen aşılar, 14 Ocak'ta vatandaşa uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı o tarihten bu yana aşının etkinliğini büyük bir dikkatle takip etti. Yaklaşık 100 günlük takip sürecinin ardından gelen rakamlar, aşı olmanın önemini gözler önüne serdi.

Çalışmaları hürriyet gazetesine değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşılanan 15 milyon kişiden sadece 2 bin 500'ünün koronavirüse yakalandığını belirtti. Bu kişilerin hastaneye başvuru ya da yoğun bakım ihtiyacının da yok denecek az olduğunu söyleyen Turan, aşının 65 yaş üzeri vatandaşlar üzerindeki etkisine de değindi. Aşıdan önce bu grupta yoğun bakım ihtiyacının yüzde 18'lerde olduğunu, aşıdan sonra ise yüzde 10'un altına düştüğünü belirtti.

Prof. Dr. Turan koronavirüs kaynaklı hastaneye yatışlarda yaş grubunun düştüğü uyarısında da bulundu. 20-65 yaş arasında artış olduğuna dikkat çeken Turan, aşılamanın hızlı ve etkili bir şekilde devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS