hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İşte İzmir'in deprem tarihi | Video

  Merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıklarında olan ve tüm Marmara'da dahi hissedilen 6.6 büyüklüğünde deprem oldu. Bu sarsıntı akıllara İzmir'de olan eski depremleri akla getirdi. İşte İzmir'in deprem tarihi...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kayıtlarda detaylarıyla yer alan en eski depremlerden biri en az 7 büyüklüğünde olan 1688 İzmir Depremi’ydi. 10 Temmuz'daki deprem şehirde büyük hasara yol açtı. İzmir neredeyse yerle bir oldu. Depremde tahmini olarak 16 bin civarında can kaybı yaşandı.

  4 Nisan 1739'da da körfezde meydana gelen deprem İzmir'de büyük tahribata sebep oldu. Körfez merkezli sarsıntının büyüklüğü 6,8'di. 80 kişi hayatını kaybetti. Artçı sarsıntılar Eylül'e kadar dinmediği için İzmirliler kışı açık alanlarda geçirdi.

  İzmir birkaç yılda bir şiddetli depremlerle sallandı. 22 Eylül 1939 İzmir Dikili depreminde sarsıntının büyüklüğü 6,6 olarak ölçüldü. Deprem 60 kişiyi hayattan koparırken bin ev de yerle bir oldu.

  İzmir'de 6'nın üstündeki sonra depremse 12 Haziran 2017'de kaydedildi. Karaburun merkezli sarsıntının büyüklüğü 6,2 olarak ölçüldü. O sarsıntıda can kaybı yaşanmadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow