İşte TOGG fabrikası!

İşte TOGG fabrikası!

29 Ekim’de açılarak üretime geçen Türkiye’nin yerli otomobilinin Gemlik’teki tesisleri bu kez otomotiv habercilerini ağırladı. Hürriyet Gazetesi'nden Taylan Özgür Dil, hem yerli otomobili test etti hem de fabrikayı inceledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yenilikçi, zarif ve sıra dışı tasarımıyla TOGG, otomotiv habercilerinden de tam not aldı. Türkiye'nin otomobili TOGG'un fabrikası bu kez otomotiv gazetecilerini ağırladı. 1.2 milyon metrekarelik alan üzerinde inşa edilen devasa kampüste 230 bin metrekarelik fabrikada yerli otomobilin boyadan montaja tüm üretim aşamaları görüntülendi.

Tesisteki 250 robot, özellikle gövde bölümünde ana rolü üstleniyor. Fabrikada otomasyon oranı ise yüzde 90. Bu otomasyon 3 dakikada 1 aracın üretilmesini sağlayacak güçte. Ana gövdeleri birleştiren robotlar, kaynak ve birleştirme sonrası görevi boyahanedeki robotlara devrediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son teknolojiyle boyanan gövde daha sonra montaj bölümünde birleştiriliyor. Bu yıl 165 araç üretilerek araçlar yurt dışı pazarlarına da girmesi için tip onayı testine sokulacak. Tip onayı 92 test 16 düzenlemeyi barındırıyor.

Üretimi süren araçlar yaklaşık 600 farklı noktadan kontrol ediliyor ve banttan inecek aracın hangi modele sahip olacağı ise 15 saniyelik bir süre içerisinde değiştirilebiliyor. Yani, SUV model üretimi saniyeler içinde sedan üretimine dönüşüyor. 15 saniyelik bu süre modern otomobil fabrikalarındakinden oldukça kısa.

TOGG tesisinde toplam 630 kişi çalışıyor. TOGG'un farklı yerlerdeki diğer binalarıyla birlikte de toplam sayı şimdilik 1400 civarında. Ancak hedef, yıllar içinde 4 bin 300 kişi. Yerli otomobil, mart ayında yollarda olacak.