İYİ Parti Başkanlık Divanı'nda ne konuşuldu?

İYİ Parti Başkanlık Divanı'nda ne konuşuldu?

Dün CHP'de MYK, İYİ Parti'de başkanlık divanı vardı. 26 Ocak'taki 6'lı masa toplantısı öncesi kritik değerlendirmeler yapıldı. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova detayları aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İyi Parti Başkanlık Divanı'nda Meral Akşener adayın belirlenme yöntemlerine ilişkin kurmaylarının önerilerini dinledi. Bazıları ucu açık anket önerdi bazıları sadece altılı masada ki liderlerin isminin yer alacağı bir anket yapılmasını önerdi. Bazı kurmaaylarda adı geçen tüm aday adaylarının isminin yer alacağı bir anket yapılmasını önerdi.

26 OCAK'TA TAKVİM BELİRLENECEK

26 Ocak'taki altılı masa toplantısında aday belirleme esasları ve ne zaman açıklanacağını ilişkin takvim konuşulacak netleştirilecek. 26 Ocak'taki toplantıdan sonra liderlerin adayın ne zaman açıklanacağını duyurma ihtimallerinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6'lı masa toplantısında İYİ Parti parlamenter sisteme geçişe dönük temel adımların yer alacağı sade, pratik, basit ve temel prensipleri hedef alan bir yol haritası olması gerektiğini vurgulayacak.

İYİ PARTİ FARKLI BİR MODEL ÖNERECEK

6 başkan yardımcısı gibi bir modelin hem hukuken hem de pratikte genel işleyişi zorlayabileceği, dolayısıyla güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecine destek verecek bir metodun uygulanması gerektiğini masaya getirecek. Yani ilk aşamada fiili bir parlamenter sistem modeli uygulayalım önerisinde bulunacak.

Bu ne demek; parlamenter sistemde yasama Meclis’te. O yüzden Meclis’in ağırlığının artırılacağı etkili bir Meclis oluşturulması önerisi var. Parlamenter sistemde yürütmenin başında bir cumhurbaşkanı bir başbakan var.

İyi Parti de bir Cumhurbaşkanı ile bir Başbakan yetkisinde güçlü Başbakan Yardımcılığı olabilir demeye hazırlanıyor. Bunun yanında 6 liderin deneyimlerinden yararlanacak ayrı bir mekanizma da kurulabilir görüşü var.

Şubat ayı başında Kılıçdaroğlu Almanya’ya gidecek. Almanya’dan döndükten sonra aday gündemli bir özel toplantıda yapılabilir ama her koşulda 15 Şubat’a kadar adayın açıklanması yönündeki beklenti çok yüksek.