hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İYİ Partili Cihan Paçacı 'Millet İttifakı' sorusuna CNN TÜRK'te yanıt verdi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı, CNN TÜRK'te Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. Paçacı "Millet İttifakı" sorusunu, "Teknik olarak iş birliği yapacağımız konu yok" şeklinde cevapladı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da "Teknik anlamda bu işbirliği bitmiş olsa da stratejik mesele ile ilgili genel başkanımızın yetkili kurumlarla görüşmesi devam ediyor" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı'nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  "TEKNİK OLARAK İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIMIZ KONU YOK"

  Teknik bir konu, sistem değiştikten sonra 2017 referandum sonra 50+1 gerekli hale geldi. Hiçbir siyasi partinin yüzde 50'yi geçebileceği düşünülmediği için ittifaklar ortaya çıktı. Türk siyasetinde 2018'den beri ittifaklar var. Millet İttifakı’nın yapısı Cumhur İttifakı'ndan farklı. Cumhur İttifakı'nın  koalisyon gibi bir yapısı var. MHP'nin oyları olmasa Meclis'te çoğunluğu elde edemiyorlar. Hükümetin devamı böyle bir birlikteliği mecbur hale getiriyor. Milet İttifakı iş birliği olarak yapıldı. Farklı tablolar çıktı. Bizimki bir iş birliği. Ortak düşündüğümüz konularda iş birliği yapıyoruz. Seçimlerde hem baraj hem de fazla vekil çıkarma konusunda avantaj sağlıyor. Seçim yasası değişiminden sonra vekil avantajı kalmadı. Millet İttifakı'na baktığınızda ortaklık yaptığımız konular ortadan kalktı. İktidar olmadığınız için Ortak Politikalar Metni ortadan kalktı. Dolayısıyla teknik olarak iş birliği yapacağımız konu yok. Millet İttifakı'nı gerektirecek konu yok. İleride olur mu bilemem.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İYİ Partili Cihan Paçacı Millet İttifakı sorusuna CNN TÜRKte yanıt verdi

  "EKONOMİ VE SIĞINMACI GİBİ KONULARDA DESTEK VERİRİZ"

  Partinin yetkilisi olarak sorumluyum. 6 farklı dünya görüşü olan partinin ortaklık kurması kolay iş değil. Buna gayret edildi ve gidildi. Bir masa krizi yaşandı. Bizim hassasiyetimiz kazanma ihtimali yüksek adayla gitmek yönündeydi. Çok hassas davrandık. Kriz oluştu, sonra kriz giderildi. Neticede seçmenin hür iradesi ile sayın cumhurbaşkanı tekrar kazandı. Masadan kalkmasak oyumuz şöyle olurdu, bunlar soyut kavramlar. Biz bir şekilde yaptığımız işin doğru olduğunu kabulleniyoruz. Mücadelemiz devam edecek. Parlamentoda ekonomi, sığınmacılar konusu gibi çözülmesi gereken konularda iktidarın çözüm süreci olursa tabii ki destek veririz. Eksiklikleri de itirazımı bir muhalefet partisi sorumluluğu ile yaparız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BELEDİYE SEÇİMLERİNDE İTTİFAK

  Şu an itibariyle bu konuda 10 ay kalmış sürede bunu söylemek zor. O günkü şartlar içerisinde her siyasi parti kendi kimliği ile bu süreyi geçirecektir. 10 ay sonra tekrar sadece CHP değil, diğer tüm siyasi partiler bir arayış içerisine girecektir. Cumhur İttifakı da aynı soruya muhataptır.

  GENEL BAŞKANLIK İÇİN ADAY ÇIKACAK MI?

  Adaylık statüsüne sahip herkes aday olabilir, demokratik hakkını kullanabilir. Yapacağımız kongrede partinin bugünkü yapısını olumsuz etkileyecek tablo beklemiyorum.

  KÜRŞAD ZORLU: YETKİLİ KURUMLARLA GÖRÜŞMESİ DEVAM EDİYOR

  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da seçimlerin ardından ittifak sürecine ilişkin açıklama yaptı. Zorlu, "Teknik anlamda bu işbirliği bitmiş olsa da stratejik mesele ile ilgili genel başkanımızın yetkili kurumlarla görüşmesi devam ediyor." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow