İznik Gölü’nde kuraklık alarmı

İznik Gölü’nde kuraklık alarmı

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 5'inci büyük doğal gölü olan İznik Gölü, mevsimsel kuraklıktan nasibini aldı. 2014'te keşfedilen batık bazilikanın bir bölümü de kuraklık nedeniyle suyun çekilmesi sonucu görünür hale geldi. CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner ve kameraman Yasin Kamaloğlu'nun haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kış ayları geldi ancak mevsimin olmazsa olmazı yağışlardan hala eser yok. Hal böyle olunca barajlar ve göller başta olmak üzere su kaynaklarında kuraklık tehlikesi baş gösterdi.

Kuraklığın ayak seslerinin duyulduğu yerlerden biri de İznik Gölü. Kıyıdan çekilen su nedeniyle ortaya çıkan manzara, görenleri kara kara düşündürüyor.

2014 yılında keşfedilen batık bazilikanın kayda değer bölümü, çekilen su nedeniyle kendini belli etti. 1500 yıl önce Aziz Neofitos adına inşa edildiği belirlenen ve su altı arkeoloji müzesine dönüştürülmesi için çalışma yürütülen bazilika adeta tarihten günümüze bir köprü niteliği taşıyor.Göl çevresinde barınanlar da durumdan dolayı hayli endişeli. Çevre halkı, göz göre göre yaşanan tehlikeye karşı önlem alınmasını istiyor.

Uzmanlar, beklenen yağışların gelmemesi durumunda suyun daha da çekilebileceği uyarısında bulunarak, özellikle tarımda vahşi sulama yöntemlerinden vazgeçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kuraklık, Hayal Dağı'na zirve tırmanışı yapan dağcıların fotoğraflarında  

Kuraklık, Hayal Dağı'na zirve tırmanışı yapan dağcıların fotoğraflarında