Kaç kişinin adı ve soyadı değişti?

Video: Kaç kişinin adı ve soyadı değişti?

Mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bu kapsamda 260 bin kişi soyadını, 124 bin kişi ise ismini düzeltti. Peki, en çok düzeltilen ad ve soyadı hangileri?

Mahkeme kararı olmaksızın ad soyadı değişikliğine ilgi yoğun. Soyadını değiştiren adını değiştirenden daha fazla. 2017'den bu yana 260 bin 157 kişi soyadını, 124 bin 032 kişi ise ismini düzeltti.

Uygulama kapsamında en çok düzeltilen isimlerin başında Rabiye ismi geliyor. Ülke genelinde en çok 894 kişi “Rabiye” ismini “Rabia” olarak mahkeme kararı aranmaksızın değiştirdi. Onu sırasıyla Hava, Esme, Yunis, Ümüt isimleri takip etti.


Ülke genelinde il ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular kapsamında 766 kişi “Çoşkun” soyadını “Coşkun” olarak değiştirdi.
Onu sırasıyla Uğuz, İşik, Çinar, top takip etti.

Ad ve soyadı değişikliğinde ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul'u, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Adana takip etti. En çok soyadı değiştirilen illerin başında ise Şanlıurfa, Adana ve Diyarbakır geldi.


Uygulama sayesinde ad ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçlerde kısaltıldı. Yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadlarının il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulamadan 6 Aralık 2022 tarihine kadar faydalanılabilecek.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS