Kaçak avcılıkla mücadele sürüyor

Video: Kaçak avcılıkla mücadele sürüyor

Son dört yılda kaçak avcılara yaklaşık 60 milyon Türk Lirası ceza kesildi. 46 bin kişiye kaçak avcılıktan işlem yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, av koruma ve kontrollerinde her yıl yaklaşık 8 bin kişi hakkında kabahat tutanağı düzenlendiğini açıkladı.

"2015-2019 yılları arasında Türkiye'de Kara Avcılığı Kanunu'na ve Merkez Av Komisyonu kararlarına uymayan 46 bin kişiye 59 milyon 158 bin lira ceza kesildi."

Açıklamayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı.

Pakdemirli, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan'ın soru önergesine verdiği yanıtta, son dört yılda avcılık kurallarına uymayanların tüfek, kapan gibi 15 bin av eşyasına el konulduğunu da belirtti.

Türkiye'de bulunan 761 ayrı yaban hayvanı türü arasında 629'u Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altında. Av hayvanı olarak belirlenen 10 memeli ve 103 kuş türüne ilişkin avlanma kuralları merkez av komisyonu tarafından ilan ediliyor.

Kara avcılığında kuralları Orman Bölge Müdürlükleri görevlileri, orman bekçileri ve jandarma denetliyor.

Bakan Pakdemirli, son yıllarda eğitim çalışmaları ve caydırıcı cezalar sonucunda ülke genelinde yasa dışı avcılıkta azalma eğilimi gözlendiğini belirtti.

Bakan, ülke genelinde yürütülen av koruma ve kontrollerinde her yıl yaklaşık 8 bin kişi hakkında av kabahat tutanağı düzenlendiğini ve idari yaptırım uygulandığı bilgisini verdi. Kaçak avcıların bir yaban hayvanını öldürdüğü tespit edilirse de tazminat cezası uygulandığını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS