Kaçak sigara operasyonu

Kaçak sigara operasyonu

Türkiye yıllardır yasa dışı tütün ve tütün ürünleri ile mücadele veriyor. Bugüne kadar Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonlarda milyonlarca kaçak sigara, sarmalık tütün ve makoron ele geçirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde yasa dışı sarmalık tütünün makarona doldurularak sigara halini almış ve poşetlenmiş 20 dal halinde yasa dışı satışının hızla arttığı gözlemleniyor. Ciddi boyuta varan organize suç haline gelen bu ticaretin devlete faturası 25 milyar TL'ye varıyor. Ancak ekiplerde bir yandan göz açtırmıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre 2021 yıl sonu itibariyle Türkiye'de 2,1 milyar adet makaron yakalandı. Sadece son 15 gün içinde yapılan operasyonlarda ele geçirilen kaçak ürünlerin sayısı kaçakçılığın boyutunu gözler önüne serdi.

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda gümrük muhafaza ekiplerinin dikkati sayesinde 11 milyon 130 bin makaron ve 72 bin sigara filtresi bulundu. 17 Martta'da Ankara'nın Altındağ ilçesinde bir depoya yapılan aramada 5 milyon 920 bin boş makaron, İzmir'in Aliağa Limanı'nda şüpheli bulunan konteynırlarda 37 milyon 190 bin adet filtreli sigara kağıdı ele geçirildi.