Kadın cinayeti davasında iyi hal indirimi

Video: Kadın cinayeti davasında iyi hal indirimi

İstanbul'da eşini silahla öldüren Temel Akyurt'a "Kasten öldürme" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, iyi hal nedeniyle müebbete çevrildi.

Cinayet 16 Haziran'da İstanbul - Fatih'te işlendi. Eşini silahla vurarak öldüren saldırgan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, sonra da iyi hal indiriminden yararlanarak müebbet hapse mahkum oldu.


İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık ile öldürülen eş Şener Akyurt arasında tartışma yaşandığı daha sonra sanığın ruhsatsız silahla eşine ateş edildiği belirtildi.


Mahkeme, sanık avukatının müvekkilin ruhsal hastalığına dair rapor alınması yönündeki talebini yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddetti.


Duruşmada söz alan aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, "Sanığın ruhsal problemleri etkisi altında suç işlediğine dair herhangi bir veri yoktur, sanığın indirim olmaksızın cezalandırılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Mahkeme Heyeti, sanık Temel Akyurt'u "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın mahkemedeki tutum ve davranışlarını indirim nedeni olarak kabul etti. Cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Mahkeme, sanık Temel Akyurt'a " ruhsatsız ateşli silah bulundurma" suçundan ise 10 ay hapis cezası ve para cezası ile cezalandırarak sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS