hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kadına yönelik şiddete önlem

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Elektronik kelepçe uygulaması, şiddete uğrayan kadınları o saldırıyı yapanlardan korumak için bir tedbir. Fail, mağdur kadına yaklaştığında kolluk güçlerini uyaran bir sistem bu. Elektronik kelepçenin daha etkin kullanması için bir yönetmelik yayınlandı Resmi Gazete'de. İşte ayrıntılar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMASINA SIKI TAKİP

  Elektronik kelepçe uygulamasının 5 yıllık süren pilot uygulama döneminin ardından ülke genelinde 81ilde yaygınlaştırılmasına karar verildi. Kelepçe uygulamasını izleyecek olan "elektronik izleme merkezi", İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde kuruldu. İlk vaka izlemelerine de 25 Ocak'ta başlandı.

  Elektronik kelepçe uygulamasında şiddet uygulayanın mağdura zarar vermesini engelleyecek asgari mesafe belirleniyor. Mesafe belirlenirken şiddet uygulayan ile şiddet mağdurunun ev ve iş adreslerinin birbirine yakınlığı, bulundukları şehrin yüzölçümü ve kolluk birimlerinin etkin müdahale süresi kriter alınıyor. İhlal durumunda izleme merkezindeki görevlilerce ilgili kolluğa haber verilerek ihlali yapan faile müdahale edilmesi sağlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MESAFE İHLAL EDİLİRSE ZORLAMA HAPİS TALEBİ HAKKI

  Yönetmeliğe göre de eğer şiddet uygulayan şiddet mağduruna mahkemenin belirlediği sınırdan daha fazla yaklaşırsa izleme personeli en yakın kolluk birimine haber verecek. Ve şiddet mağduru en kısa sürede güvenli bölgeye alınacak. Mahkeme tarafından belirlenen, "şiddet mağduruna yaklaşmama" mesafesinin şiddet uygulayan tarafından ihlal edilmesi halinde ise zorlama hapsi kararı için cumhuriyet savcılığına başvurulabilecek.

  AYAĞA TAKILAN KELEPÇEYİ ÇIKARMAK YENİ DAVA SEBEBİ

  Şiddet uygulayanın elektronik kelepçe cihazına zarar vermesi ve ayak bileğinden çıkarması da tedbir kararı ihlali olarak kabul edilecek. Bu durumda şiddet uygulayan hakkında hem kamu malına zarar verme hem de tedbir kararı ihlali sebebiyle dava açılabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow