hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kalıcı makyaj kanser riskini artırıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Kalıcı makyaj ve kalıcı oje... Kadınların en çok tercih ettiği iki güzellik uygulaması. Bu uygulamalar kulağa hoş geliyor. Ancak kanser tehdidini de beraberinde getiriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geneli karşı ama tercih edenler de yok değil. Kalıcı makyaj kadınların hayatını kolaylaştırıyor. Bu açıdan cezbedici olsa da aslında insan sağlığı açısından çok zararlı. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şule Güngör, "Saikoz dediğimiz bir reaksiyon yapabilir, bir vücut hastalığı yapabilir. Bulunduğu yerden dağılıp çok geniş bölgelere yapılırsa kanser yapabilir" dedi.

  Vücuda uygulanan tehlikeli güzellik ürünlerinden biri de kalıcı ojeler. Bu ürünler 1 ay boyunca tırnaktan çıkmıyor. Bu yüzden de uzmanlar uyarıyor. Lokal cilt hastalığına yol açıyor. Prof. Dr. Şule Güngör, "Kalıcı oje sonrası tırnak püsüryazi, tırnakta sedef hastalığı gelişebiliyor ya da tırnaklarında kontakt dermatit gelişen hastalarımız oldu" diye konuştu.

  Kalıcı oje yapılırken eller ultraviyole ışınlarına maruz kalıyor. Prof. Dr. Güngör, "Tam ojelerin olduğu bölüm açık, parmakları örten bir eldiven giyilmesini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow