Son Dakika

Kalın: ABD ile sorunlar YPG ve FETÖ

A A

30.09.2021 - 07:34

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ermenistan ile normalleşmeye olumlu baktıklarını açıkladı. Haber Global'e konuşan Kalın, ABD ile süren S-400 gerilimine de değindi. Washington yönetiminin terör örgütü YPG'ye verdiği desteği eleştirdi.

"FETÖ KONUSUNDA KAYDA DEĞER ADIM ATMADILAR"

"Bizim ABD ile Obama döneminden beri yaşadığımız iki temel sorun var. Biri Suriye'de PYD'ye verdikleri askeri destek, ikincisi de FETÖ konusunda bugüne kadar kayda değer bizi tatmin edecek sorunu çözecek adımı atmamış olması."

"S-400'Ü BLÖF SANDILAR"

Ankara-Washington hattında gerilimi tırmandıran başlıkları sıraladı. ABD'nin teröre verdiği desteği eleştirdi, Patriot vermemeleri üzerine S-400'lere yöneldiklerini anlattı. "Birçok defa bu konu konuşulduğu halde olumlu cevap alamayınca cumhurbaşkanımız dedi ki 'Bakın ben alternatifsiz değilim.' Blöf yaptığını zannettiler. Ciddiye binince 'Eyvah Türkler ciddiymiş.' demeye başladılar. Neticede S-400'ü aldık" dedi.

"ERMENİSTAN İLE NORMALLEŞEBİLİRİZ"

Haber Global'e konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Karabağ zaferinin yıl dönümünde Ermenistan'la normalleşme mesajı da verdi. "Ermenistan'la normalleşmeye olumlu bakıyoruz. 92'de Ermenistan'la sınırı kapatmamızın sebebi Karabağ'ın işgal edilmesiydi. Şimdi bu sorun çözüldüğüne göre normalleşmemizin önünde bir engel yok" diye konuştu.

"MÜZAKERELER SÜRÜYOR AMA TALİBAN YAVAŞ KARAR ALIYOR"

Ve Afganistan... İbrahim Kalın, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi ile ilgili de konuştu. "Orada bir teknik heyetimiz var, görüşüyorlar. Fakat orada temel bir problem Taliban çok yavaş karar alıyor" ifadelerini kullandı.