Karadeniz gazında ilk ateş yakıldı

Video: Karadeniz gazında ilk ateş yakıldı

Fatih sondaj gemisi tarafından 2020'de Karadeniz'deki Tuna-1 kuyusunda yapılan sondajlarla 405 milyar metreküp doğalgaz keşfedilmişti. O doğalgazın deniz üstünde ilk yakma töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gazın ilk fazını 2023'e yetiştirmek için çaba harcanıyor" dedi.

Fatih sondaj gemisi tarihi bir keşfe imza attı. 2020'de Karadeniz'deki Tuna-1 kuyusunda yapılan sondajlarla 405 milyar metreküp doğalgaz keşfedildi. Bu keşif dünyada yılın en büyük keşfi oldu. Karadeniz gazında ilk ateş yakıldı.

Sakarya sahası gaz yakma töreni düzenlendi. Yakma işlemi Türkali-2 kuyusunda bulunan Kanuni sondaj gemisinde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan törene canlı bağlantıyla katıldı. Karadeniz'de açılan kuyuların ilk olmadığını ve son da olmayacağını vurguladı. "Karadeniz gazının ilk fazını 2023'e yetiştirmek için hem masa başında hem de sahada büyük bir emek harcanıyor. Yakın zamanda Karadeniz gazının devreye girmesiyle, kaynaktaki dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltacağız. Yaptırımlarla, tehditlerle, şantajlarla, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar ancak hiçbirine eyvallah etmedik. Kararlı duruşumuzdan geri adım atmadık. Keşfettiğimiz gazın değerini mesnetsiz iddialarla düşürmeye çalışanlar, bugün burada yanan ateşe iyi baksınlar" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de törende konuştu. "2022 yılında 169 kilometre boruyu deniz dibine sereceğiz inşallah" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS