Karaismailoğlu: Bu bir emek hırsızlığı

Karaismailoğlu: Bu bir emek hırsızlığı

KAYNAKCNN TÜRK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, "Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu'nu kim yaptı?" polemiği üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yüklendi. İstanbul Havalimanı Metrosu içinse kasım ayı sonunu işaret etti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"SABİHA GÖKÇEN METROSU BAKANLIK BÜTÇESİNDEN YAPILDI"

"Tweet'in karşılığı tam bir emek hırsızlığıdır. Siz akşam keyif yaparken, oturduğunuz yerde 16 milyar saatlik bir çalışmayı 16 saniyelik Tweet'le çalamazsınız. Üstüne çökmeye çalışıyor. Buna tabii ki müsaade etmeyeceğiz biz. 4,4 milyar TL'lik tamamen Bakanlığımızın bütçesinden ve bunun tamamına yakını ödenerek bu proje bitti, tamamlandı."

"ÇAM SAKURA HASTANESİ METROSU ARALIK SONU AÇILACAK"

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu hizmete açıldı ancak polemik bitmedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Metro maliyetini İBB karşıladı" açıklamasına bu sözlerle yanıt verdi. Çam ve Sakura Hastanesi'nden geçen metro hattı üzerinden İBB'yi eleştirdi. "Çam ve Sakura'nın yolunu yapmayan belediye, metrosunu da yapmayacağını bize iletti. 2 yıl önce metro çalışmalarına başladık. Bu aralık ayının sonuna yetiştiriyoruz" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"İBB'YE 100 MİLYAR TL AKTARILDI"

Karaismailoğlu, CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Bir kez daha "İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi hiç metro yapmadı" dedi. Bütçe üzerinden yüklendi. "Son 3 yıl içerisinde 100 milyar TL para aktarılmış İBB'ye. Ortada bir şey yok. Bu paralar nereye gidiyor? Onun dışında olağanüstü borçlanma yetkileri aldılar. O paralar da harcandı ama ortada bir şey yok" ifadelerini kullandı.

İSTANBUL HAVALİMANI METROSU 1 AY SONRA

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı-Kağıthane Metrosu için de şu tarihi verdi:

"Gayrettepe, Kağıthane, İstanbul Havalimanı'na kadar uzanan 37,5 km'lik metro hattının Kağıthane-Havalimanı kısmını önümüzdeki ayın sonuna doğru açıyoruz. Gayrettepe-Kağıthane hattını da 6 ay sonra açacağız. Taksim'den İstanbul Havalimanı'na 30 dakikada gidebileceksiniz."

Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul çalışmalarının devam ettiğini ve projenin gelirinin maliyetini karşılayacağını belirtti. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan projelerdeki geçiş garantisiyle ilgili de konuşan Karaismailoğlu, birçok projenin garantiyi sağladığını ifade etti. Karaismailoğlu, "Hepsini devlet yapsaydı, geçmeyene daha fazla yük olacaktı" dedi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow