hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kaşıkçı davasına ek iddianame | Video

  KAYNAKCNN TÜRK

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yaklaşık 2 yıl önce Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin görülen davada mısır eski cumhurbaşkanı adayı Ayman Nour tanık olarak dinlendi. Nour, Kaşıkçı'nın Kahtani tarafından tehdit edildiğini ileri sürdü. CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever ile Ümit Sertabipoğlu'nun haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda hunharca katledildi, cesedine ulaşılamadı. Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin ikisi azmettirici toplam 20 kişinin gıyabında yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, avukatı ve barodan atanan sanık avukatları katıldı. İkisi konsolosluk çalışanı firari 6 şüpheli hakkında hazırlanan ikinci iddianame ana davayla birleştirildi. Mısır eski cumhurbaşkanı adayı Ayman Nour, duruşmada tanık olarak dinlendi. Nour, ifadesininin başında Kaşıkçı ile 30 yıllık arkadaş olduklarını belirterek şöyle konuştu:

  "Kaşıkçı, Kahtani ve ailesi tarafından tehdit ediliyordu. Kahtani, Suudi Kraliyet ailesine yakındır. Cemal kendi talebiyle video konferans ile kanalıma bağlandı, çok sert açıklamalar yaptı. Bu açıklamaları beni şaşırttı. Bir hafta sonra Cemal İstanbul'a geldi, görüştük. Röportaj vereceğini söyledi kanalıma. Ancak daha önce video konferansla yapılan röportajın silinmesini istedi. Kahtani kendisini aramış çok sert bir şekilde tehdit etmiş. Çocukları olduğunu ve tanıdığını söylemiş. Cemal o esnada hıçkırıklarla ağlamaya başladı. Normalde çok sakin bir insandı, sakinleştirmeye çalıştım. Çok tehdit edildiğini söyledi. Zaten sonraki röportajında da daha önce yaptığı konuşmanın tam tersi bir konuşma yaptı. MBC Suudi kanalında Cemal Kaşıkçı ve benim öldürüleceğimizi söylediler. Ben bu televizyon konuşmasının kayıtlarını alıp savcılığa verdim."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz de mahkemede şikayetinin devam ettiğini söyledi. Mahkeme başkanı sanıkların Suudi Arabistan Krallığı'ndan iade talebinin beklenilmesine, duruşmaya gelmeyen tanıkların zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı 4 Mart 2021 tarihine erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow