Kaza soruşturması devam ediyor

Video: Kaza soruşturması devam ediyor

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçak kazası ile ilgili soruşturma devam ediyor. Son olarak uçaktaki Güney Koreli yardımcı pilotun ve 4 kabin görevlisinin ifadesi alındı. Kabin görevlileri pilotlardan şikayetçi olmadıklarını söyledi.
 

İzmir İstanbul seferini yapan Pegasus'a ait uçak 5 şubat tarihinde pistten çıktı. Uçak 3 parçaya bölündü. 183 yolcudan 3'ü hayatını kaybetti. 180 kişi de yaralandı. Uçakta görevli Güney Koreli yardımcı pilot ve 4 kabin memuru kaza ile ilgili ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Sabiha Gökçen'deki kaza ile ilgili başlattığı soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında bugüne dek 165 kişinin ifadesi alındı. İfade verenler arasında uçakta görevli güney koreli yardımcı pilot ve 4 kabin memuru da var.


"Şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınan yardımcı pilota, hava durumu, kazanın oluş şekli, pisti neden pas geçmedikleri şeklinde sorular soruldu.
Kaptan Pilot Mahmut Aslan’ın ifadesinin de sağlık durumuna göre önümüzdeki günlerde alınacağı öğrenildi. Kabin memurları savcılığa verdikleri ifadede uçağın iniş esnasında düştüğünü ifade etti.  Şikayetçi olmadıklarını belirttiler.


Öte yandan dosya kapsamında ifadesi alınan bazı yolcuların şikayetçi olmadığı belirtildi. 8'i Türk 5'i yabancı toplam 13 yolcunun da ifadesine henüz başvurulmadı.


Kazanın kesin nedeni ise Almanya’daki kara kutu incelemesi sonrasında belli olacak. Kaza kırım ekibi ve ABD’li yetkililerin hazırlayacağı ön rapor bir ay içinde İstanbul Cumhuriyet başsavcılığına ulaştırılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS