Son Dakika

Kiliseye yapılan saygısızlığa siyasilerden sert tepki

A A

13.07.2021 - 01:22 Son Güncelleme:

Kadıköy'deki kilise duvarında çekilen o görüntülere siyasetten ve devletin zirvesinden sert tepkiler ve kınama mesajları geldi.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayı "beraberliğimize yönelik bir provokasyon" olarak değerlendirdi. "Sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

Kadıköy’deki Surp Takavor Kilisesi'nde çekilen bu görüntüler devletin zirvesinin ve siyasetin gündemindeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, açıklamasını sosyal medyadan yaptı. Yapılan saygısızlığın asla kabul edilemeyeceğine dikkat çekti. "Hangi inançtan olursa olsun ibadethane kutsaldır. Dün gece yaşanan çirkin ve provokatif görüntülere ne müsaade edeceğiz ne de müsamaha göstereceğiz" dedi. Sorumluların, hukuk önünde hesap vereceğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayın ardından Surp Takavor Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arman Bükücüyan ile görüştü. Üzüntülerini iletti. Kiliseye duvarında dans edenlerin sabah 05.30’da İstanbul Emniyeti tarafından gözaltına alındığını hatırlattı. “Hukuk süreci devam ediyor” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise “Kutsallara saygı, en temel değerlerimizden biridir. Hangi inancın olursa olsun mabetleri, kutsalları saygıyla korumak ve yaşatmak ortak hassasiyetimizdir” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Yapılan saygısızlığı kınıyoruz. Din ve vicdan hürriyeti asıldır. Mabetler kutsaldır, dokunulmazdır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Kutsala hürmet etmeyene hürmet edilmez. Bu çirkin fiile karşı hukuken gereği yapılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da “İnsanlığa ve kutsal değerlere saldırı niteliği taşıyan bu provokatif ve çirkin eylemi şiddetle kınıyorum” açıklamasında bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Camileri, kiliseleri, havraları hedef alan, dini mekanların saygınlığına yaraşmayan her türlü eylemi provokasyon olarak değerlendiriyoruz ve insanlık adına mahkum ediyoruz” ifadelerini kullandı.

O görüntüler muhalefetin de tepkisini topladı.