Kimler nasıl "kolaylaştırıcı kişi" olacak? İşte tüm merak edilenler...

Video: Kimler nasıl "kolaylaştırıcı kişi" olacak? İşte tüm merak edilenler...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aksaray'daki ayrımcılık olayı ile ilgili bilgiler verirken bir de otizmli öğrencilerin destek alabilmesi için "kolaylaştırıcı kişi" unvanıyla yeni bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Peki, "kolaylaştırıcı kişi" otizmli öğrencilere nasıl yardımcı olacak? Kimler nasıl kolaylaştırıcı kişi olacak? İşte detaylar...

KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNDE KOLAYLAŞTIRICI KİŞİ


Akranları ile birlikte aynı sınıfta kaynaştırma olarak eğitimine devam eden otizm bozukluğu olan çocuklara sınıf içinde destek olmak için "kolaylaştırıcı kişi" derslere girebilecek. Bakanlık yasal düzenleme hazırladı.


ÖĞRENCİNİN DERSE KATILIMINA YARDIMCI OLACAK


Peki, kolaylaştırıcı kişi ne yapacak? CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram'ın edindiği bilgilere göre; okulda otizmli çocuğun yanında kolaylaştırıcı kişi olacak. Öğretmenle diğer öğrenciler arasında köprü görevi üstlenecek. Diğer öğrencilerle iletişimde destek olacak. Öğretmen ve otizmli öğrenci arasında da otizmli öğrencinin öğrenim sürecindeki verimliliğini arttırması için destek olacak.


AİLENİN ÖNERİSİ OKULUN ONAYI ARANACAK


Peki, kolaylaştırıcı kişi nasıl belirlenecek? Ailenin önerisi ve okuldaki bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme biriminin onayı gerekecek. Bireyselleştirilmiş eğitim programında okul müdürü, müdür yardımcısı, rehber öğretmen, öğrencinin sınıf ve branş öğretmeni yer alacak.


Aslında şu anda bazı aileler okuldan izin alarak otizmli çocukları için "kolaylaştırıcı kişi" olarak yanlarında destek olacak bireyler bulundurabiliyorlar. Artık yasal bir mevzuata bağlı olarak yapılacak. Kolaylaştırıcı kişi velinin kendisi de olabilecek ya da ücret karşılığı görevlendirdiği bir kişi de. Milli Eğitim Bakanlığı bu kişileri istihdam etmeyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS