None

Koronavirüse karşı yeni tedavi yöntemi

A A

23.01.2022 - 01:11

Koronavirüs salgını 2 yıldır hayatımızda. Koronavirüs bugüne kadar 5 buçuk milyon kişinin ölümüne neden oldu. Salgının ne zaman sona ereceği ise bilinmiyor. Ama bir cevap Amerika Birleşik Devletleri'nden geldi. Connecticut Üniversitesi profesörü Derya Unutmaz virüs ve türlerine karşı etkili olabilecek bir tedavi türünü geliştirdiklerini söyledi.

Prof. Derya Unutmaz CNN TÜRK yayınına katıldı ve salgına dair ümit veren o haberi söyledi. Koronavirüs salgınını yaza doğru biteceğini duyuran Unutmaz. Koronavirüse karşı geliştirilen tedavi yönteminin detaylarını paylaştı.

"Biz dedik ki virüse tuzak kuralım öyle bir model geliştirelim ki virüs bundan kaçamasın bunun için sentetik biyoloji yöntemini kullandık."

SENTETİK BİYOLOJİ YÖNTEMİ NEDİR?

"Sentetik biyoloji ile istediğiniz molekülleri bir mühendislik gibi tasarlayabiliyorsunuz. Bu molekülün özelliği aslında bir tarafı hücrenin yüzeye bağlandığı kilidi gösteriyor virüs zannediyor ki hücreye bağlanıyor fakat bizim molekülümüzün tuzağına düşmüş oluyor . Bu şekilde hücrenin içine giremiyor. Virüs ne kadar değişse de o kilide giremiyor ve değiştiremiyor."

İki taraflı bir tedavi yöntemi uygulanıyor. Bu tedavi yönteminin ise gelecekte ki varyantlara da etkili olması düşünülüyor.

"Sayın Unutmaz ne zaman hayata geçecek ne zaman tanışacağız? Bunlar tabi şuan laboratuvar çalışmaları bundan sonraki süreçte hayvan deneyleri başlıyor. Ondan sonraki süreçte insan deneyleri başlıyor. Faz 1 faz 2 deneyleri eper bir yol var önümüzde 6 ay ile 1 yıldan önce insan deneyleri uygulaması çok mümkün değil. Ama bu yolda ilerleyeceğiz"