hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Koronavirüste çember daralıyor... Peki toplumun tepkisi nasıl? | Video

  Her gün daha yüksek perdeden uyarı geliyor, artan vaka sayıları da bu uyarıların ciddiyetini destekliyor. Türkiye genelinde yapılan bir araştırmada toplumdaki genel eğilim, hafta sonu yasaklarının tekrar geri gelmesi yönünde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aşı müjdeleriyle umutlar artarken kurallar unutuldu. Koronavirüs salgını, son günlerde belki de o ilk döneminden daha yaygın hale geldi. Toplumun çoğunluğu bunun farkında. Yapılan bir kamoyu yoklaması da bunu teyit ediyor.

  ALINAN TEDBİRLER ARTIRILMALI MI?

  Bu yoklama onun cevabını veriyor. Milliyet Gazetesi'nde yer alan İPSOS araştırmasına göre 5-10 Kasım arasında koronavirüs salgınıyla ilgili Türkiye genelinde bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre toplumun yüzde 64'ü koronavirüs salgını nedeniyle hafta sonları yeniden sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Yüzde 20'si bu kısıtlamanın bazı iller için uygulanabileceği görüşünde.

  Restoran, kafe gibi işletmelerin saat 22'den sonra kapatılma kuralı ise toplumun çoğunluğunu memnun etmiş gibi görünüyor. Sınırlamayı destekleyenler yüzde 52 oranında. Yüzde 33 ise kararın gün boyu uygulanmasını istiyor. Kararı yanlış bulanlar ise sadece yüzde 6.

  Artık herkesten, çevresinden birilerinin koronavirüse yakalandığını duyabiliyoruz. Bu durum, kamuoyu araştırmasıyla da kayıtlara geçti. İPSOS'un araştırmasına göre her 10 kişiden 6'sı yakın ya da uzak tanıdıklarından birine koronavirüs teşhisi konulduğunu belirtiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow