Köyceğiz'de yangınla mücadele

Köyceğiz'de yangınla mücadele

Muğla Köyceğiz'deki orman yangını sürüyor. Alevlerle mücadele seferberlik halinde devam ediyor. CNN TÜRK muhabiri Tugay Saday ve kameraman Mehmet Bulut, Denizli sınırına dayanan yangınla ilgili son durumu aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yangı mahallesindeki makilik alanda 29 Temmuz'da saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Alevleri fark edenlerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ile orman işçileri sevk edildi. Rüzgarın da etkisiyle ormana sıçrayan yangını söndürme çalışmalarında, tedbir amacıyla dün Çövenli Yaylası'ndaki evler boşaltıldı.

Yangının 13'üncü gününde söndürme çalışmalarına günün ilk ışıklarıyla devam edildi. Alevler, Sandıraz Dağı etekleri ve Şeytan Deresi Kanyonu'nda ilerledi. Kara yoluyla ulaşımın mümkün olmadığı bölgedeki çalışmalar havadan sürüyor. Bölgede bulunan CNN TÜRK muhabiri Tugay Saday ve kameraman Mehmet Bulut da çalışmalardaki son durumu şu sözlerle aktardı: 

Köyeceğiz'in Çövenli Yaylası'nda yaklaşık 12 gün önce çıkan yangın hala devam ediyor. Ekiplerin de o yangını söndürme mücadelesi hız kesmeden sürüyor. Helikopterler alçak uçuş yaparak, yangının olduğu alana su bırakıyor. Buranın bitki örtüsü kızılçam ve karaçam birleşimi. Rüzgarın oldukça yoğun olduğu bir nokta. Ekiplerin 12 gündür müdahale etmesine rağmen tam anlamıyla kontrol altına alınamadı. Bunun en büyük sebeplerinden biri yoğun rüzgar. Havadan günlerdir müdahale sürüyor. Helikopterler artık sürü uçuşu yaparak bu yangını kontrol altına almaya çalışıyorlar. Bunun yanı sıra rüzgarın estiği yöne doğru karadan müdahaleler de devam ediyor. Ekipler dün gece saatlerinde yangının bu noktaya gelmesiyle birlikte hemen bir yol açtılar. Yangın emniyet şeridi oluşturdular. Yukarıda bir vatandaşın bir evi ve ceviz bahçesi var. Onlar da yangının eve gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. Ekipler bu ev ve bahçe için güvenlik çemberi oluşturduklarını söyleyebiliriz. Ancak buradaki yangının akıbetini rüzgarın tayin ettiğini söyleyebiliriz. Rüzgar zaman zaman farklı yönlerde esiyor. Ekipler de işte o rüzgarın esiş yönüne doğru çalışmalarını sürdürüyorlar. Yangının bulunduğu bölge Denizli sınırına yakın. Ekipler yangının Denizli sınırına taşmaması için yoğun çaba sarf ediyor.