KPSS soruşturmasında son durum ne?

KPSS soruşturmasında son durum ne?

Sızıntı iddialarının odağındaki KPSS hakkında açılan soruşturma sürüyor. İlk incelemede yayınevi kaynakları ile sınavda çıkan bazı soruların benzeştiği tespit edildi. Öte yandan 17 Eylül'de başlayacak yeni KPSS süreci içinde çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda yeni KPSS'de sorular mevcut soru havuzundan hazırlanmayabilir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"3 SORU BİRE BİR AYNI 10 SORU BENZER NİTELİKTE"

KPSS'de sızıntı iddialarıyla başlayan süreçte soruşturma çok yönlü devam ediyor. KPSS iddialarının ardından Devlet Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan ön raporda 3 sorunun birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu tespit edildi. Bu soruların cevaplarının da birebir aynı olduğu ortaya çıktı. ÖSYM çalışanlarının ifadesine başvuruldu.

YAYINEVİ, ÖSYM ÇALIŞANLARININ TELEFONLARINA İNCELEME

Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim Yayınevi ve soru uzmanlarının aynı zamanda ÖSYM çalışanlarının telefon araması ve bazı kayıtları da mercek altında. Sınav öncesi şüpheli bir görüşme olup olmadığı araştırılıyor. Yayınevi deposundaki eski kitapçıklar üzerinde geriye dönük de inceleme yapılıyor. ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığınca yürütülüyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ÖSYM SORU HAVUZU YENİLENECEK Mİ?

ÖSYM geçmişte yaptığı bir çok sınavın sorularını daha sonra belli bir ücret karşılığında yayınevlerine satabiliyor. Yayınevleri de bu soruları kendi kitaplarına "ÖSYM'nin çıkmış soruları" olarak yayınlayabiliyor. Tabi piyasaya verilen bu sorular, ÖSYM'nin soru havuzundan siliniyor. Bu kapsamda da böyle bir durumun da yaşanabileceği ihtimali üzerine ÖSYM'nin soru havuzunun da yenilenmesi gündemde. Bunun uzun zaman alabilecek bir süreç olduğu da vurgulanıyor. Çünkü ÖSYM'nin soru havuzunda binlerce soru bulunuyor.

SORU HAVUZU YENİ KPSS'DE KULLANILMAYACAK MI ?

Ancak 17 Eylül'de yeni KPSS takvimi başlayacak. Bu süreçte yeni KPSS'de sorular mevcut soru havuzundan hazırlanmayabilir. Yani söz konusu soru havuzu yerine soru uzmanları tarafından oluşturulabilecek yeni bir havuzdan sorular hazırlanabilir.

Tüm bu süreçlerle ilgili önümüzdeki günlerde ÖSYM'nin açıklama yapması bekleniyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow