hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Külliye'de "reform" toplantısı | Video

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süredir hukuk ve ekonomi alanında reform yapılacağına dair açıklamalarının ardından en geniş katılımlı toplantı gerçekleşti. Bakanların da katıldığı toplantıda Erdoğan tarafından açıklanacak reformun başlıkları ayrıntıları ele alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Ekonomide ve hukukta atacağımız reform adımları ile hazırlıklarımız kamuoyuna sunma aşamasına gelmiştir. Çok daha köklü reformlar için çalışmaları milletimizle paylaşacağız." Hukuk ve ekonomi reformuna bir kez daha bu sözlerle değinmişti Cumhurbaşkanı Erdoğan. "Hazırlıklar kamuoyuna sunma aşamasına geldi" diyen Erdoğan, kritik bir toplantıya da başkanlık etti.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde reform gündemli geniş katılımlı bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya ilgili Bakanlar, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri ile bazı danışmanlar katıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın bir süre önce iş dünyası ile bir araya geldiği toplantılardaki öneri ve talepler tek tek masaya yatırıldı. iş dünyasının yatırımcıların beklentileri görüşüldü. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar da masadaydı.

  Toplantıda ağırlıklı olarak ekonomi alanında atılacak adımlar ele alındığı kaydedildi. Yatırımcıların haklarının korunması için gerekli yasal düzenlemeler değerlendirildi. Yatırımların kolaylaştırılması için hukuk alanında yapılması gereken adımları ile yargı süreçlerinin hızlandırılması masadaydı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Külliye'deki reform zirvesinde mahkemelerin iş yükü de görüşüldü. Mahkemelerin iş yükünün azaltılması, arabuluculuk sisteminin geliştirilmesi ve genişletilmesi ile uzmanlaşmış mahkemelerin kurulması da konu başlıklarından. İddianamelerin hazırlanmasında tutukluluk süreleri ile ilgili öneri ve talepler de toplantıda görüşüldü.

  Ve Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen insan hakları eylem planı. Plana ilişkin de Adalet Bakanlığı son duruma ilişkin bilgi verdi. Tüm görüşler toplantıda ele alındı.

  Alınan kararlar ve atılacak adımlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow