Son Dakika

Kurdaki artış tamire yönlendirdi

A A

06.12.2021 - 01:11 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Döviz kurunda ki artış teknolojik cihazların fiyatını etkiledi. Bir çok kişi yeni cihaz almak yerine kullandığı cihazlarının ömrünü uzatmayı yada bozulursa tamir ettirmeyi tercih ediyor. CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Sercan Sever, detayları teknoloji firması sahibi Zafer Sucuoğlu ile konuştu.

Bu dönemde yeni cihaz alınma yerine, eski cihazlar ya da arızalı cihazların onarımı arttı.

Dolar kuru nedeniyle yeni bir elektronik cihaz almak yerine bir çok kişi artık eski cihazlarını korumaya çalışıyor. Peki, korumak için neler yapmalıyız? Teknoloji firması sahibi Zafer Sucuoğlu, şunları söyledi:

"Evdeki tüm elektronik cihazlarınızın bakımlarını periyodik olarak yaptırın. Sadece arıza yaptıkları zaman teknik servisin yolunu tutmayalım. Şarj olan cihazlarda kaliteli şarj cihazı kullanılması gerekiyor ve kaliteli batarya kullanılması gerekiyor. Hassas cihazlar düşürülmemeli ve darbeye karşı korunmalı. Cihazların düzgün çalışması için temizlemek önemli. Fakat doğru yöntemler kullanılmalı. Herhangi bir cihazı temizlerken şu alışkanlıktan vazgeçmemiz gerekiyor ve fiber özelliği olan daha yumuşak daha esnek materyallerle temizlik yapmamız gerekiyor. Laptoplar soğutucu sehpa ile kullanılmalı."

Uzmanlar televizyonların uzun süre kullanılabilmesi için kullanılmadığında fişlerini çıkarılmasını, süpürgelerin ise kullanılmadığı anlarda haznelerini boşaltılmasını öneriyor. Zafer Sucuoğlu, "Hazneleri dolduğu zaman motorları aşırı yorulacaktır ve hava sirkülasyon olmayacaktır. Bir süre sonra bu motorun yanmasına bile neden olabilir" dedi.

Peki, koruma önlemlerine rağmen cihazınız bozulursa... Zafer Sucuoğlu, "Çok basit müdahalelerle bunlar eski haline getirilebilir görünüyor. Dolayısıyla israftan kaçınmakta fayda var" diye konuştu.