hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Maden kazası komisyonunda gerilim

  Bartın’da 42 madencinin hayatını kaybettiği kazayı araştırmak için Meclis Araştırma Komisyonu ikinci kez toplandı. Çalışma Bakanlığı müfettişleri komisyona, yapılan son denetimin sonuçlarını aktardı. Komisyonda ayrıca "söz vermeme" tartışması yaşandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Amasra maden kazasını araştırma komisyonunda tansiyon yüksekti. Meclis’teki komisyonda söz verme tartışması çıktı. Komisyon Başkanı Taner Yıldız, sunumlar öncesi her parti grubundan bir kişiye söz verdi. Ancak CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da söz almak isteyince tartışma çıktı.

  19 MEVZUATTA AYKIRILIK TESPİT EDİLDİ

  Gerginliğin ardından toplantı başladı ve Çalışma Bakanlığı Müfettişleri, madenle ilgili denetimleri anlattı. Müfettişlerin yaptığı sunuma göre, Amasra'daki maden kazasından önce 5-11 Ekim arasında denetim yapıldı. 19 mevzuatta aykırılık tespit edildi. Orada görülen eksikliklerin 3'ü giderilmedi. Eksikliklerden biri ise, havalandırma konusuydu.

  Son teftişlerde, ocak ana havalandırmasının, acil hallerde ters çevrilebilecek özellikte olmadığı dile getirildi ve yeraltında kullanılan bazı ekipmanların da yangından koruyacak gerekli belgelere sahip olmadığı da belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow