hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MEB'den yeni sistem açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yeni lise modelinde matematik dersinin zorunlu olmaktan çıkarılıp seçmeli dersler arasına alındığı iddiasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yalanlandı. Bakan, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil" dedi. Bakanlık da 9, 10 ve 11'inci sınıflarda her öğrenci için matematiğin zorunlu olduğunu vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yeni sistemin ayrıntılarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Matematik dersi 9. 10. Ve 11. Sınıflarda ortak ders grubundadır. Her öğrenci almak zorundadır" denildi.12. Sınıfta ise matematik ağırlıklı dersler grubu başlığı açıldığı belirtildi. Açıklamada, öğrencilerin hangi alandan ders seçerse seçsin matematik bilgisini kullanmak durumunda kalacağı vurgulandı. Sosyal bilimler ve fen bilimleri alanından da matematikle entegre bir çok alanın bulunduğu belirtildi. Açıklamada, "12. Sınıfta öğrencilerimize matematik, fen ve sosyal bilimlerde kendi alanlarında derinleşme imkanı sunuyor ve onları hayata hazırlıyoruz" denildi. 

  Yeni lise modelinde öğrenciler, aralarında matematik uygulamaları dersinin de olduğu 6 dersi zorunlu olarak alacak. 10'uncu sınıfta öğrencilerin, edebiyat, din kültürü, bilgi kuramı derslerinin yanı sıra, yabancı dil grubu, matematik grubu, fen bilimleri grubu ve sosyal bilimler grubundan da zorunlu olarak birer ders alması gerekecek. 11'inci sınıfta da grup dersleri arasında en az bir ders seçilmesi zorunlu olan matematik grubu da yer alıyor. 12'inci sınıfa gelindiğinde ise son sınıf olduğu için ders sayısı 7'ye düşürüldü. 

  Öğrenciler disiplinler üstü kariyer dersleri başlığı altında isterlerse matematik grubundan ders seçebilecek.
   
   
   
   
   
   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow