Meclis'e 'VAR' uygulaması geliyor

Video: Meclis'e 'VAR' uygulaması geliyor

Yeşil sahaların yeni uygulaması 'VAR' sistemi, siyaset sahasına da girmeye hazırlanıyor. Meclis Başkanlığının hazırladığı proje hayata geçerse hakemlerin hata yapmasını engellemek üzere geliştirilen VAR uygulaması, Meclis Genel Kurulu'ndaki tartışma ve kavgalarda kullanılacak.

Yumruklar, tekmeler, tokatlar... Sert kavgalara sahne olan Meclis'te, video hakem sistemine benzer bir uygulamanın getirilmesi gündemde.

Meclis İçtüzüğü bu tür davranışlarda bulunan milletvekilleri için kınama, uyarma ve Genel Kurul'da çıkarma gibi cezalar içeriyor. Ancak kavga sırasında yapılan sataşmalar ve dile getirilen hakaretlerin tespitinin zorluğu, oturumu yöneten isimlerin karar vermesini imkansız hale getiriyor. Meclis Başkanlığı da bu konuyla ilgili bir çalışma başlattı. Hazırlanan 2019 yılı performans programında yapılacaklar listesine ses tanıma ve görüntülü tutanak metinleri projesi eklendi. Projeye göre, e-posta yoluyla milletvekillerine gönderilen Genel Kurul'daki konuşma metinlerine sataşmaların da dahil edilmesi planlanıyor. Ayrıca yazılı olarak hazırlanan tutanak metinlerinin görüntülü hale getirilmesi gündemde. İşte bu sistem akıllara futbol sahalarında kullanılan VAR sistemini getirdi.

VAR sistemindeki gibi vekiller kendilerine yönelik sataşmaları görebilecek. Aynı zamanda tartışmalarda ihtilaf yaratan açıklamalar ve davranışlarla ilgili görüntülü tutanaklar da incelenebilecek. Görüntülü tutanaklar oturumu yöneten Meclis Başkanvekili'nin tartışmalarla ilgili alacağı kararları da kolaylaştıracağı ifade ediliyor.

Meclis'te VAR uygulaması olarak adlandırılan sistem ise henüz proje aşamasında. Yani yazılım tamamlanacak, test edilecek sonrasında ise başkanlık divanının gündemine gelecek. Divanda kabul edilirse de uygulamaya girecek. O nedenle sistemin yeni yasama yılından önce hayata geçmesi zor görünüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS