hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son Dakika! Medikal ürünlerde fahiş zam oranları | Video

  Medikal endüstrisi salgın döneminde yüzde 26 binleri bulan zamlar ile ürünleri sattı. Son dakika bilgisine göre sektör devletin talep ettiği iskonto talebine karşı geldi. Bu zam oranlarının belgeleri ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ürünler bekletildi, elde yok diyerek satılmadı. Medikal endüstrisi salgın dönemini fırsata çevirmek için büyük çaba sarf etti. Medikal ürünleri yüzde 26 oranında zamlar ile sattığı ortaya çıktı...

  İşte fahiş zamın kullanıldığı bazı ürünler. Kompresyon pedi fiyatındaki artış tam yüzde 26 bin 450, prostat tedavisinde kullanılan prostatik stent fiyatlarındaki artış ise yüzde 9 bin 536, pandemi sürecinde kullanılan koruyucu başlıkta fiyat artışı yüzde 6 bin 896 olurken, elektrod kitindeki fiyat artışı ise yüzde 6 bin 211, Vazelin'de bile yüzde 200'lük fiyat artışı söz konusu.

  Ortopedik vakalarda, sportif alanlarda, doku ezilmelerinde ve cerrahi girişimlerde kullanılan birçok üründe fahiş zam oranları mevcut.

  Sektör yöneticileri ürünlerin ithal oldğunu fiyatların dövize endeksli arttığını söyledi. Ancak uzmanlar 26 bini bulan zamların dövizdeki artışla açıklanabilecek yanının olmadığını ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz günlerde Sağlık Endüstrileri Platformu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile toplantı yapmıştı.

  Maliye, sektörden 2018 yılı için yüzde 30, 2019 yılı için yüzde 50, 2020 yılı için yüzde 60 iskonto talep etmişti. Medikal sektörü temsilcileri ise "Feragat talebiyle bitme noktasına gelebiliriz, mal ve hizmet sunumunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir" diyerek cevap verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow