Meriç Nehri'nde elektrik üretilecek

Meriç Nehri'nde elektrik üretilecek

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Geçen yıl Edirne'de "3 Nehir 1 Şehir" Projesi kapsamında Meriç Nehri üzerinde yapımına başlanan lastik savaklı hidroelektrik santralinde sona gelindi. Test aşamasına başlayacak olan santral sayesinde 4 binden fazla hanenin elektriği karşılanacak. Detayları Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıllık 14 milyon 300 bin kilovat saat elektrik üretecek, 4 bin 88 haneye elektrik verecek. Meriç'te, lastik savaklı hidroelektrik santralinin yapımında neredeyse sona gelindi. Edirne Valiliği tarafından geçen yıl Meriç Nehri üzerine "3 Nehir 1 Şehir" Projesi kapsamında hidroelektrik santralinin yapımına başlanmıştı. Taşkınlara karşı lastik savakların da yerleştirildiği santralde elektrik üretimi için geri sayım başladı.

Meriç Nehrinde elektrik üretilecek

Projeyle ilgili konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Edirne hep taşkınlarla gündemde gelmiş bir şehir. Bu taşkın riskini de göz önünde bulundurarak, set çekmek yerine şişirilebilir ve isteğiniz taktirde indirilebilir sistem ortaya koyduk. Bu lastik savaklar 5 dakikada şişirilebiliyor, 4 metre yükselti elde edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

Hidroelektrik santralinden yıllık 14 milyon 300 bin kilovat ile 60 milyon lira değerinde elektrik üretilmesi hedefleniyor. 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber