Meslek liselerine son teknoloji | Video

Video: Meslek liselerine son teknoloji | Video

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs sürecinde geliştirilen ve üretilen ürünlerle önemli bir yol kat eden meslek liselerini son teknoloji ile donatıyor. AB tarafından finanse edilen bakanlığın yürüttüğü proje ile 55 okulda 110 bin öğrenciye modern eğitim imkanı sağlanacak.

Üretilen maskeler, geliştirilen ateş ölçerler dezenfektanlar ve daha fazlası... Koronavirüs sürecinde meslek liseleri bu adımlarla öne çıktı. Şimdi okullardaki teknoloji bir üst seviyeye çıkarılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje kapsamında, 55 mesleki ve teknik anadolu lisesindeki 1150 atölye son teknolojilerle baştan sona yenileniyor.

50 milyon Euro bütçeli projede, bir yandan atölyeler ve ekipmanları yenilenirken diğer yandan da geçici koruma altındaki Suriyeli ve ihtiyaç sahibi Türk öğrencilerin servis, öğlen yemeği, kıyafet, kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kapsamda, proje süresince 10 bin öğrenciye destek sağlanıyor.

Proje kapsamında, Bakanlığın en fazla atölyesinin olduğu 3 alan olan bilişim, elektrik-elektronik ve çocuk gelişimi alanlarında 444 atölyenin tadilat ve donanımları tamamlandı. Tadilatı biten, donanımı yenilenen atölyeler ile öğrenci destek paketleri ve görünürlük çalışmaları için yaklaşık 138 milyon lira harcandı.

Gelecek yılın sonuna doğru tüm atölye ve donanım yenileme işlemleri sona erecek. Okul başına ortalama 2 bin öğrenci sayısı temel alındığında, 55 okulda ilk etapta 110 bin öğrenciye modern eğitim imkanları sunulmuş olacak. Yenilenen cihaz ve atölyelerin 10 sene hizmet vereceği hesaplandığında ise bu olanaklardan en az 1 milyon 100 bin öğrencinin yararlanacağı öngörülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS