hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MHP'den Gergerlioğlu kararına tepki

  MHP'den fezlekeler ve HDP'li Gergerlioğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara tepki geldi. Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bin 346 fezlekenin TBMM gündeminde olduğunu hatırlattı. Kimsenin dokunulmazlık zırhı ile suç işleyemeyeceğini belirtti. "Meclis temsili üzerindeki gölge kalkmalı" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz hafta aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da olduğu 20 vekil için daha fezleke Meclis'e gönderildi. Fezlekelerle söz konusu vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılıp yargılanmaları talep ediliyor. Toplam bin 346 fezleke TBMM'de.

  Fezlekelerle ilgili MHP'den açıklama Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'dan geldi. Yıldız, "Milli iradenin tecelliğahı Gazi Meclis bir asırlık tarihi içinde bu sayıda fezlekeye tanık olmamıştır. Dokunulmazlığım var bana bir şey yapamazlar güvencesi bazılarını gittikçe arsızlaştırmıştır. Türk devletinin imkanlarıyla devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü aleyhine her gün eylem içinde olan arsızlara karşı hukuk eksiksiz olarak işletilmelidir. Aziz Türk milletinin temsiliyeti üzerine düşen bu gölge ivedilikle kaldırılmalıdır" dedi.

  Yıldız, Anayasa Mahkemesi'nin HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun bireysel başvurusu için verdiği hak ihlali kararını da eleştirdi. Gergerlioğlu’nun durumunda da olduğu gibi, 'Milletvekili Meclis kararı olmadıkça tutuklanamaz' hükmünün anayasanın 14. maddesindeki durumların dışında olduğunu söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow