MHP'li Öztürk Digital Bağımlılık Raporu hazırladı

Video: MHP'li Öztürk Digital Bağımlılık Raporu hazırladı

Koronavirüs salgını nedeniyle “evde kalmak” önemli. Ancak evde zaman geçirirken dijital bağımlı olmamak gerekiyor. MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk de bunun için bir rapor hazırladı. Türkiye’deki kullanıcı istatistiklerine yer verilen raporda, aktivite ve fiziksel oyunlarla evdeki hareket oranının arttırılması önerildi.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk koronavirüs nedeniyle evde geçirilen sürenin artması nedeniyle bir rapor hazırladı.

Rapora göre, Avrupa’da günde 48 kez, Türkiye’de ise 78 kez akıllı telefona bakılıyor. Türkiye’de her 13 dakikada bir telefona bakılırken, gece yatarken telefona bakma oranı da Avrupa’da yüzde 40 iken Türkiye’de yüzde 85. Yani Türkler telefonla yaşadığı gibi telefonla da uyuyor.

Raporda teknoloji bağımlılığının fiziksel acıya dönüştüğü konusunda da çarpıcı bilgiler yer alıyor. Buna göre, telefonu devamlı kontrol etme ihtiyacı hissedenlerin oranı yüzde 46 iken, aşırı telefon kullanımından dolayı fiziksel acı çekenlerin oranı ise yüzde 26. Yani her 4 kişiden biri bağımlılığı nedeniyle fiziksel acı çekiyor.

Çocuk ve gençlerin aşırı internet kullanımının kişilik bozukluğuna yol açabildiği vurgulanan raporda Türkiye’de sadece Mavi Balina adlı dijital oyun nedeniyle 150 intihar vakasının yaşandığı vurgulandı.

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 67’sinin evde dinlenirken rahatlama amacıyla oyun oynadığı vurgulanan raporda, dijital bağımlı çocuk ve gençlerin obezite olma olasılığının arttığı vurgulandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS