hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milli Eğitim Bakanı'ndan cemaat yanıtı

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sivil toplum kuruluşlarıyla protokol imzalanmasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Tekin, "sizin tarikat ve cemaat dediğiniz bizim sivil toplum kuruluşu dediğimiz yapılarla protokol yapmaya devam edeceğiz. Çünkü onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlığının bütçesi için kürsüdeydi Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin. Tansiyon yükseldi.

  Tekin, Meclis Genel Kurulu’nda 2024 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu, sivil toplum kuruluşlarıyla protokol imzalanmasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

  “Protokol yaptığımız bu sivil toplum örgütleri sizin çocukları dağa çıkarmanıza engel olduğu için çatlıyorsunuz. Ben sivil toplum kuruluşlarıyla protokol imzalamaya devam edeceğim. Şu anda, 2023 yılı itibarıyla geçerli 2 bin 709 tane protokolümüz var. Bu protokollerden 1167 tanesi resmi kurumlarla. Sizin tarikat-cemaat dediğiniz bizim sivil toplum kuruluşu dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır. Onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor, bunun için rahatsızsınız. Evet Türkiye’de eğitime destek olan sivil toplum kuruluşlarıyla protokol imzalıyoruz. Hiçbir Allah’ın kulu şunu söyleyemez. Bir kuruş para ödediniz diyemez. Tek kuruş dahi aktarılmamıştır.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanından cemaat yanıtı

  Bakan Tekin'in konuşması sırasında zaman zaman tansiyon yükseldi. "Türkiye artık bambaşka bir ülke" dedi ve ekledi: “Cumhuriyet Halk Partisi'nin geleneği 'bu ülkede her şeyi biz belirleriz' mantığı olduğu için, siz her şeyi domine ettiğinizi varsayıyorsunuz. O sizin yaşadığınız Türkiye eski Türkiye. Ora bitti, vedalaşın. Uyanın, uyanın. Türkiye artık bambaşka bir ülke.”

  Yusuf Tekin, bazı vekillerin eksi netle üniversiteye giren öğrenciler olduğu iddialarına da cevap verdi. “Bu külliyen yanlış bilgi. YÖK Başkanı burada. Hukuken mümkün olmayan, teknik olarak yanlış bir ifadedir.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow