Milli Güvenlik Kurulu toplanıyor

Milli Güvenlik Kurulu toplanıyor

Yunanistan Ege'de tansiyonu yükselten adımlarına bir yenisini eklemişken, Ankara'da yarın önemli bir toplantı var. Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Peki, masada hangi başlıklar var? Detaylar haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör operasyonları, Ege'de Yunanistan'ın ihlalleri, savunma sanayii projeleri ve daha fazlası. Bu hafta gözler, gündemi oldukça yoğun olan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olacak.

YUNANİSTAN'IN GERİLİMİ ARTIRICI ADIMLARI KONUŞULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek.. Öncelikli gündem Yunanistan'ın gerilimi artırıcı adımları olacak. Son olarak Yunanistan'ın gayri askeri statüdeki Midilli ve Sisam adalarına ABD'nin hibe ettiği 41 zırhlı aracı sevk ettiği ortaya çıkmış, Atina yönetiminin uluslararası hukuku hiçe sayan bu adımı TSK'ya ait İHA'lar tarafından görüntülenmişti. Bu kapsamda MGK'da Yunanistan'ın gerilimi artırıcı bu adımlarına verilen ve verilecek karşılıklar üzerinde durulması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MGK GÜNDEMİ TERÖRLE MÜCADELE

MGK'daki bir diğer önemli başlık ise terörle mücadele olacak. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yürütülen mevcut operasyonlar ve elde edilen sonuçlar değerlendirilecek. Ayrıca Suriye'nin kuzeyinde düzenlenmesi beklenen sınır ötesi harekat da ele alınacak.

ABD'DEN F-16 ALIM TALEBİ MASADA

Milli Güvenlik Kurulu'nda savunma sanayiine de ayrı bir parantez açılması bekleniyor. Yürütülen yerli ve milli projelerin yanı sıra ABD'den F-16 alım talebi ve bu talebin olumsuz karşılık bulması durumunda Türkiye'nin alternatifleri üzerinde durulacak.

Milli Güvenlik Kurulu'nda ele alınan konular ve alınan kararlar ise toplantı sonrasında yapılacak yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurulacak.