hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milli satranç sporcusu CNN TÜRK'te

  Satrançtaki genç yeteneğimiz 14 yaşındaki Ediz Gürel geçtiğimiz günlerde Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonasında elde ettiği başarıyla dünya kupası turnuvasına katılmaya hak kazandı. Gürel ülkemizin yetiştirdiği en genç grandmaster unvanını alma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Milli satranç sporcusu Ediz Gürel CNN TÜRK'e konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  14 yaşındaki Ediz Gürel’i 6 yaşında öğretmeni satranca teşvik etti. Gürel, kısa süre içinde birçok başarıya imza attı. En son Sırbistan’da yapılan Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonasında kazandığı başarıyla Azerbaycan’da dünya kupası için yarışacak. Ediz Gürel, satranç dışında hem lise sınavlarına hazırlanıyor hem de dünyanın her yerinde satranç turnuvalarında hamle yapmaya devam ediyor.

  Ediz Gürel, “Satranç ana okulunda anaokulu öğretmenimin ilgimi fark etmesi sonucu başladım ve ondan sonra kursa yazıldım. Günde iki 3 saat arası çalışıyorum, analitik zekamı etkiledi. Bir de matematiksel zekamı etkiledi. Derslerim iyi seyrediyor. Şu anda okul ve satrancı birlikte götürmeye çalışıyorum. Grandmaster unvanına sahip olabilmek için üç norm ve 2500 rating barajı geçmek gerekiyor. Ben şu anda ikinci normumu Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası’nda aldım. Birinci normumu zaten almıştım. Benim son normum gerekiyor. Bir de 2500 rating barajını geçmem gerekiyor. Çok disipline gittim. Turnuva zamanında uykuma dikkat ettim. Beslenmeme dikkat ettim. Çalışmama dikkat ettim ve bu turnuva için gerçekten çok hazırlanmıştım. Başarının olmaması elden bile değildi." ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow