hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MİT'ten Mossad'a bir darbe daha: Detayları Nihat Uludağ anlattı

  KAYNAKMutlu Doğan Akbaş/ Cnnturk.com Muhabiri

  İstanbul ve İzmir'de Mossad’a casusluk yapan 7 şüpheli yakalandı. MİT, Mossad’ın Türkiye’deki hedeflerini özel dedektifler aracılığı ile takip ettiğini tespit etti. Operasyonun ayrıntılarını CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail istihbarat servisi ile bağlantılı kişiler tespit edildi, şüphelilere yönelik başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. MİT ve İstanbul İl Emniyet İstihbarat Şube ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Mossad’a dolaylı yoldan bilgi satan şüphelileri tespit etti. İstanbul ve İzmir’de düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 7 kişi gözaltına alındı.

  Operasyona dair detaylarını anlatan CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, “Özel dedektifler aracılığıyla İstanbul’la ilgili Türkiye'deki önemli stratejik konumlarla ilgili Mossad'ın hedefinde olan Mossad'ın takibini izlemesini istediği kişiler ile ilgili bunlar veri ve bilgi takibi yapıyorlardı biyografi çalışması yapıyorlardı. Mossad'ın hedefine aldığı kişileri adım adım izleyip takip edip fotoğraflıyor keşfediyor tam bir biyografi çalışması yapıyorlardı ve para karşılığı Mossad'ın casuslarına satıyorlardı gönderiyorlardı” ifadelerini kullandı.

  MİTten Mossada bir darbe daha: Detayları Nihat Uludağ anlattı

  İsrail İstihbarat Servisi’nin, ilk teması araştırma şirketi maskesi ile kurduğu belirlendi. Mossad’ın, görüştüğü her özel dedektifi ağına katmadığı, iş birliği kurmaya yatkın dedektifleri tercih ettikleri görüldü. Peki bu casuslar Mossad tarafından nasıl seçiliyordu? “Özel dedektiflerle temas kuruyorlar onlara yüklü miktarlarda paralar veriyorlar cazip hale getiriyorlar ve daha sonra Filistin’den göç eden şu kişi ya da başka ülkeden faaliyet yürüten bu kişi gibi isim veriyorlar o kişileri adım adım izliyor.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MİTten Mossada bir darbe daha: Detayları Nihat Uludağ anlattı

  Mossad’ın kaynaklarından faydalanması bunlarla da sınırlı kalmıyor. Güvenli ev temini, ihtiyaç halinde kullanmak için ambulans temini, kundaklama eylemleri, sınırlardan kaçak insan ve mal teminine kadar birçok eylemde bulundurabiliyor. Mossad'a yönelik gerçekleştirilen bu operasyon ise ilk değil. 2022 yılının Aralık ayında da düzenlenen operasyonda 68 kişi hakkında işlem yapılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow